BAŞARIR: ‘MECLİS BAŞKANININ YERİNDE OLSAM YÜZÜM KIZARIR’

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Ali Mahir Başarır TBMM Genel Kurulu’nda Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu üzerinde konuşma yaptı.

Bu Kişinin Adı Mustafa Şentop

Konuşmasına Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un akademik geçmişine değinerek başlayan CHP’li Başarır; “Burada bir hikâye anlatmak istiyorum. 1990’ların başı. Fakülteyi bitiren genç bir hukukçu, Erzincan Hukuk Fakültesi’ne asistan olarak başvuru yapar. Sınavları geçer, prosedürleri yerine getirir fakat güvenlik soruşturmasına takılır. Sonrasında Marmara Üniversitesi’ne başvurur, orayı kazanır. Doktorasını yapar, doçent olur, profesör olur, milletvekili olur, Meclis başkanı olur. Bu kişinin adı Mustafa Şentop. Ben böyle bir haksızlığa uğramış bir kişinin; Meclis Başkanı’nın Anayasaya aykırı, Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği ve geçen hafta bu Meclis’ten dönen yasayı getirirken benim yüzüm kızarır.” dedi.

3 Bin Tane Terörist Sıfatıyla Yargılanan Hakim Çıktı

Bu güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından Başbakanlık yapmış Binali Yıldırım da mağdur olduğunu belirten CHP’li Başarır; “Grup Başkanvekilimiz Engin Altay beş yıl atanmamış ama bugün daha beterini getiriyorsunuz. 19 yıllık AKP iktidarında bu güvenlik soruşturmasından ne çıktı?  3 bin tane terörist sıfatıyla yargılanan hakim çıktı. Binlerce bugün aynı sıfatla yargılanan memur çıktı. Siz liyakat, bilgi, birikim, vatan sevgisi gibi kavramları arıyor musunuz? Hayır.”sözlerini dile getirdi.

 Bakanlıkları Cemaatlere, Vakıflara, Derneklere Teslim Ettiniz

Bakanlıkların Cemaat ve Vakıflara teslim edildiğini ifade eden CHP Milletvekili Başarır; “Bakanlıklara bakıyorum; Sağlık Bakanlığı’na personel alımı için Menzil Tarikatı liste veriyor, Adalet Bakanlığı’na İskenderpaşa Cemaati blok liste veriyor, diğer bakanlıklara bakıyoruz; onlar da cemaatlere teslim edilmiş. Peki, iyi eğitim almış gençler, gerçekten bu ülkeyi seven gençler atanıyor mu? Hayır. Gerçekten bu ülkeyi, vatanı sevseniz, bu ülkede göreve gelecek milyonlarca pırıl pırıl genç var. Ama onlara layık görmüyorsunuz” dedi.

Aynı Anlayış Vahşi Bir Şekilde Devam Ediyor

Bu kanun teklifinin, devleti daha çok geriye götüreceğini belirten CHP’li Başarır: ‘’Sizin için üç tane kavram var: Birincisi, partili olacak. İkincisi, aile soyağacı çok önemli. Üçüncüsü ise cemaatlerin verdiği liste. Bu anlayış olmaz! Ülkesini sevenleri atıyoruz deseniz de 15 Temmuz’da gördük bu ülkesini sevenleri… Atadığınız polisleri, hakimleri gördük. Bu Meclis’i bombaladılar. Aynı anlayış devam etmekte, daha vahşi bir şekilde devam etmekte.  Biz size ısrarla, 2009’dan beri söyledik. Burada, rahmetli Kamer Genç konuştuğunda saldırdınız. Bu kanun teklifi, devleti çok daha fazla geriye götürecek. Bu kanun teklifi; Anayasanın en az 8 maddesine aykırı, Anayasa Mahkemesi, bu Kanun’u iptal etmiş. Bu ısrar neden? Soruşturmaya ve araştırmaya bir kıstas koyarsınız anlarım ama siz, yedi ceddini araştırıyorsunuz. ‘’ sözlerine yer verdi.

Arka Bahçenizdeki Avukatlarınızı Hakim Yapıyorsunuz

Devlet atamalarında muhalefetin yaşadığı sıkıntılara değinen CHP’li Başarır: ‘’Muhalefet partisinin üyeleri, çocuklarının kamuda işe girebilmeleri için partilerinden istifa etmek zorunda kalıyor. Bu insanlar, oğlu-yeğeni için istifa ediyor. Neden ediyor biliyor musunuz? Oğlu hakim olacak, yeğeni asker olacak. Muhalefet partisine üye olduğu için istifa etmek zorunda hissediyor kendini. Ama siz partinizin arka bahçesindeki Gençlik Kolları ve Kadın Kolları üyesi olan avukatlarınızı, hakim yapıyorsunuz.’’ ifadelerini kullandı.

Mehmet Moğultay’ın, Seyfi Oktay’ın Çırağı Olmak, FETÖ’ nün Uşağı Olmaktan Çok Daha İyidir

CHP’li Başarır, konuşmasına şu sözlerle son verdi: ‘’Bir CV’ye bakıyorsunuz; en az üç dil biliyor, iyi bir okulu bitirmiş, pırıl pırıl bir genç, terörle bağlantısı yok, sınavdan çok yüksek puan almış ama kamuda işe giremiyor. Bu konularla ilgili çok örnek var; Sulh Ceza Hakimliklerine, Asli Ceza Hakimliklerine bakın.  Özellikle atanan hakim ve savcılara bakın! Ben bunu komisyonda söylediğim zaman, dediniz ki; Mehmet Moğultay, Seyfi Oktay da hakim almıştı ama onların aldığı hiçbir hakim bu Meclis’i bombalamadı. Bana dediniz ki; ‘Sen Bakan’ın çırağısın.’  Buradan açıkça söyleyeyim: Mehmet Moğultay’ın, Seyfi Oktay’ın çırağı olmak, FETÖ’ nün uşağı olmaktan çok daha iyidir.’’