Başkan adaylarının sadece yüzde 6’sı kadın

Ka.Der Genel Merkez Yönetim Kurulu,  yerel seçimlerle ilgili olarak Cumhur ve Millet İttifakları tarafından çok sınırlı sayıda kadın belediye başkan adayı göstermesinden yakındı.
Ka.Der’in kurulduğu 1997 yılından bu yana siyasette kadının eşit temsili için çalıştığı ve kadınların ilgisine ve çabasına rağmen siyasi partilerin kadınları karar organlarında ve karar alma mekanizmalarında görmek istemedikleri kaydedilen açıklamada, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın, genel seçimlerde olduğu gibi 2018 31 Mart yerel  seçimlerinde de “kadınla ittifak” konusunda sınıfta kaldığı belirtildi. AÇIKLANAN ADAY SAYISINA GÖRE KADIN ADAYLARIN DURUMU
Ka.Der’in parti merkezlerinden ve basından derlediği bilgilere göre;

  • AKP’nin açıklanan 1297 adayından sadece 24’ü kadın ve bu  yüzde 1,25’lik bir oran oluşturuyor.
  • Tüzüğünde kadınlara yüzde 33 oranında temsil hakkı tanıyan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin açıkladığı kadın aday sayısı 45 ve bu rakam açıklanan 858 adayın yüzde 5,24’ünün kadın olduğunu ortaya koydu.
  • Bazı yerlerde aday göstermeyen MHP’nin açıkladığı 750 adaydan sadece 14’ü kadın. Bu yüzde 1,86’lık  bir orana tekabül ediyor.
  • Bugüne kadar 122 aday açıklayan İYİ Parti’nin 5 kadın adayı bulunuyor.  Kadın oranı yüzde  3,8.5
  • Saadet Partisi de sadece 2 kadın aday açıkladı. Saadet Parti’nin açıklanan aday sayısı 261 (% 0,77)si kadın.
  • HDP adaylarının yarısını kadınlar oluşturuyor. 290 adayın 145’i kadın. 

“Kadınların siyasi parti üyelikleri ve siyasete ilgisi her gün artarken, partilerin karar verici organlarında ve karar alma mekanizmalarında görünürlükleri oldukça azdır. Kadınları görmezden gelen siyasiler artık “kadın meseleleri” konusunda inandırıcılıklarını ve samimiyetlerini yitirmişlerdir. Siyasi partilere sesleniyoruz: Yüzyıllardır süregelen erkek ittifakınızdan vazgeçmez eril anlayışınızla ve erkek egemen politikalarınızla, hızla yüzleşmezseniz size oy vermeyeceğiz. Hak ettiğimiz temsilde buluşana dek, sesimizi yükselterek mücadelemize devam edeceğiz.” (KAZETE HABER MERKEZİ)