BAŞKAN YILMAZ: ‘GÜÇLÜ KADIN, GÜÇLÜ AİLE, GÜÇLÜ TOPLUM İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası 

Mücadele Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Yılmaz; “Kadına şiddete karşıyız ve bu konuda mücadelemizi hep birlikte veriyoruz. Hiçbir insanın hiçbir insana şiddet uygulamaya hakkı yok” dedi.

“Kad›n-Erkek Eflitlik fiart›’n› ‹mzalayan ‹lk 

Belediyeyiz”

Kadına yönelik şiddetin son bulması çağrısında bulunan Başkan Yılmaz; “Şunu unutmayalım ki kadın ve erkek her alanda eşittir. 139 kadın çalışanımızla kadın erkek ayrımı yapmadan hizmet üretiyoruz. Hem kadınların emeğini, gücünü ortaya çıkarmak hem de kadın istihdamını artırmak için Teknik ve Mesleki Eğitim kurslarımız (TORTEK), Kariyer Merkezimiz, ücretsiz düzenlediğimiz kültür, sanat, spor kurslarımız ve birçok projemizle kadınlarımızın yanında olduk ve olmaya devam ediyoruz” dedi.

Göreve gelir gelmez Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından hazırlanan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitlik Şartı’nı imzaladıklarını hatırlatan Başkan Yılmaz, güçlü kadın, güçlü aile ve güçlü toplum için çalıştıklarını belirterek; “Dünyanın birçok yerinde kadına yönelik şiddet olaylarını üzülerek takip ediyoruz. Kadınların şiddet ve istismara maruz kaldıkları bir ortamda toplumun huzur ve refahından söz edilemez. Bu bakımdan biz de Toroslarımızda kadınların güvenle yaşamlarını sürdürebileceği bir ortam sunmak için çalışıyoruz. Şiddettin her türlüsüne karşıyız. Kadınların mutlu, şiddetten uzak ve sağlıklı olması dileğiyle, yaşam hakkı elinden alınan tüm kadınları saygı ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

 “Toroslar Kad›n Dan›flma Merkezimizin Kap›lar› Tüm Kad›nlara Aç›k”

Toroslar Kadın ve Çocuk Danışma Merkezi ile de Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza attıklarını kaydeden Başkan Yılmaz; “İhtiyaç duyan her kadın rahatlıkla merkezimize ulaşabilir” dedi.

Başkan Yılmaz; “Toroslar Kadın ve Çocuk Danışma Merkezimiz ile kadınlara psikolojik ve sosyal danışmanlık hizmeti vererek farkındalık çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Hep söylediğimiz gibi bir evde bulunan her bir ferdin derdi bizleri ilgilendiriyor. Kadınlarımıza, çocuklarımıza, gençlerimize, engellilerimize, yaşlılarımıza kısaca toplumun her kesimine yönelik çalışmalarımıza hep devam edeceğiz. Gelecek nesillere daha güzel bir Toroslar, Mersin ve Türkiye bırakacağız inşallah” dedi.

“Bak›fl Aç›lar›m›z› De€ifltirmemiz Gerekir”

Başkan Yılmaz, kadın konusunun sadece 8 Mart’ta, 25 Kasım’da, özel günlerde ve etkinliklerde konuşulacak bir konu olmadığını, bunun tüm boyutlarıyla ele alınması gerektiğine de dikkat çekti.

“Kadın kimdir sorusu ile başlayarak bakış açılarımızı değiştirmemiz gerekir” diyen Başkan Yılmaz; 

“Gençlerimizin eğitimli, başarılı olmalarını istiyoruz. İki kız çocuğuna sahip bir baba olarak kızlarımızın iyi eğitim almalarını ve güçlü olmalarını önemsiyorum. Aile içerisinde çocuklara ve kadına karşı şiddetin ayrıca sonuçları var. Şiddetin olduğu bir ortamda yetişen çocuklar hem özgüven noktasında hem de psikolojik ve sosyolojik sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Toplumsal ve

 sosyal olarak gelecek nesillerin daha sağlıklı, daha güçlü olması bizlerin elinde. Biz, güçlü ve sosyal bağları kuvvetli bir toplumuz. Ailemiz güçlü olursa toplumumuz da güçlü olur ve çocuklarımız da güzel yetişirler. Özgüvenli çocuk, özgüvenli gençlik ve özgüvenli kadın güçlü gelecek demek. Bu açıdan güçlü aile için de mutlaka kadının güçlü olması gerekiyor” şeklinde konuştu.