“DEDAŞ, Çoban ailesine neden fatura göndermemiştir?”

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan DEDAŞ’ın “haksız tüketim” iddiasıyla yüksek elektrik faturası göndererek, elektriklerini kestiği ve bu sebeple mağdur ettiği bir aileyi TBMM gündemine taşıdı.
HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ’in yanıtlaması için soru önergesi verdi.
Dr. Rıdvan Turan soru önergesinde şunları söyledi: “İddiaya göre; Diyarbakır’da yaşayan Menice Çoban, Bismil’de bulunan Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ)’a elektrik aboneliği sözleşmesi için başvuruda bulunmuş, yeni sayaç takıldıktan sonra yaklaşık 2,5 ay boyunca fatura gelmemiştir. Bu durum karşısında Menice Çoban’ın oğlu İkram Çoban, Bismil’deki DEDAŞ’a başvurarak faturanın gelmediğini beyan etmiş, kurumdaki personel ise yeni sayaçların Diyarbakır’da merkezi sistem üzerinden kontrol edildiğini ve oradan fatura edildiğini ve ilgileneceklerini belirtmişlerdir. Çoban ailesi yaklaşık 20 gün sonra komşularına fatura geldiğini ancak kendilerine 3 ay boyunca herhangi bir fatura gelmediğini evin olduğu bölgeye gelen DEDAŞ görevlisine söylemişlerdir. İkram Çoban, görevliyle görüştükten sonra tekrar DEDAŞ’a gittiğinde personel, sayacı bozuk olduğu gerekçesiyle değiştirmiştir. Ancak İkram Çoban, 6-7 sefer başvuruda bulunmasına ve uyarmasına rağmen uzun bir süre fatura gelmemiştir. Sonraki süreçte Menice Çoban adına kayıtlı 1940349 tesisat numaralı bir fatura gelmiştir. Yaklaşık 90 bin TL civarı bir fatura kesilmiştir ve elektrikler de kesildiği için aile mağdur olmuştur.
İkram Çoban’ın iddiasına göre DEDAŞ, abonelik sözleşmesini sisteme giriş yapmayı unutmuş ve suçu aileye atmıştır. DEDAŞ görevlileri, perakende sözleşmesi yapılmadığı için fatura kesiminin olmadığını belirtmiş ve bu durumun da haksız tüketime girmesi sebebiyle ailenin bu meblağı ödeyip durumu mahkemeye taşıyabilecekleri gerekçesiyle işin içinden çıkmaktadırlar.
İkram Çoban, yaklaşık 20 ay boyunca elektrik kullandıklarını inkâr etmemektedir. Faturalar zamanında gelmiş olsaydı ödeyebileceğini söylemektedir. Ancak uzun bir süre boyunca fatura gelmedikten sonra “haksız tüketim” adıyla gelen yaklaşık 90 bin TL’lik faturayı ödemesinin mümkün olmadığını belirtmektedir.”
Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:
DEDAŞ, Çoban ailesine neden fatura göndermemiştir?
Bakanlığınız Çoban ailesinin iddia ettiği olayla ilgili DEDAŞ hakkında herhangi bir soruşturma başlatacak mıdır?
DEDAŞ, Çoban ailesi örneğinde olduğu gibi birçok yurttaşımızı mağdur etmesine rağmen Bakanlığınız neden DEDAŞ hakkında herhangi bir girişimde bulunmamaktadır?
DEDAŞ, Çoban ailesi gibi bu şekilde kaç kişiyi mağdur etmiştir?