’DENİZ’İN YARDIMA İHTİYACI VAR!’

Sosyal medyada KARASANCAK niki ile bilinen Mersinli Youtuber Şafak Genç kendisi ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. Pek çok sosyal projede olduğu gibi, SMA hastası Yağmur Deniz için de yayınlar yaptığını söyleyen Genç, Deniz’in yardıma ihtiyacı olduğunu ve vakitin daraldığını anlattı.
KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?
“1975 Mersin Arpaçsakarlar Köyü doğumluyum. İlkokulu Mersin Akbelen’de bulunan İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu’nda, Ortaokulu Mersin Arpaçsakarlar köyü ortaokulunda, liseyi Mersin 1. Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü’nde üniversiteyi ise Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde okudum.”
SOSYAL MEDYA İLE NE ZAMAN TANIŞTINIZ?
“1998 yılında Mersin Radyoları’nda bir şiir programına telefon ile canlı bağlantıya katılmam sonucu yayını yapan arkadaşımın beni radyoda şiir okumaya davet etmesiyle sosyal medyaya adım atmış oldum. Sonrasında 5 yıldır Youtube da ve diğer sosyal medya platformlarında radyo tadında canlı yayınlar yaparak videolar çekip montajlayıp paylaşarak bu eylemi devam ettirdim.”
SOSYAL MEDYADAKİ AMACINIZ NEDİR?
“Bir sanatçının görevi ait olduğu içinden çıkıp geldiği toplumu yüceltmek, o toplumun tarihini, kültürel yapısını, demografik sistemin işleyişini, toplumun gelişmişlik seviyesini arttırmaya yardımcı olmaktır. Sanatçı öncelikle ait olduğu toplumun bir parçasıdır ve gittiği yere ait olduklarını götürmek zorundadır. Bu düstur ile doğduğum, yaşadığım ve hala büyümeye devam ettiğim yer olan Mersin’in geçmişini, tarihini, kültürünü, hatıralarını, çocukluğunu anlattım bugüne kadar ve bundan sonra da anlatmaya devam edeceğim. Hatırlarım lise yıllarımda edebiyat öğretmenimle kavga etmiştim. ‘Hocam bu nedir böyle, hep İstanbul şiirleri okutup ezberletiyorsunuz?’ diye. Sonrasında Mersin şiirleri ve Mersin öyküleri yazıp onları seslendirmeye başladım. Amacım Mersin’i gelecek kuşaklara anlatabilmek. Gelecek nesillere taşıyabilmek.”
SMA HASTASI MERSİNLİ KIZIMIZ YAĞMUR DENİZ’İN YARDIM KAMPANYASINA YAĞMUR DENİZ’İN RESMİ SOSYAL MEDYA HESABINDAN CANLI YAYIN YAPARAK DESTEK DE OLDUĞUNU ÖĞRENDİK. NİÇİN BÖYLE BİR GİRİŞİMDE BULUNDUNUZ?
“Dedim ya her şeyden önce Mersinliyim. Mersin’de olan bir olaya insan olarak, vicdan sahibi bir insan bir olarak uzaktan bakakalmak dürüstlük olmazdı. Evet ‘tik tok’ isimli uygulamadaki canlı yayınlarımı artık @yagmurdeniz_sma hesabından yapmaya karar verdim. İzleyicilerin attığı hediyeler güzel kızımızın hesabında birikecek. Ona küçük de olsa imkanlarımız dahilinde yardımcı olmaya çalışacağım. En çok yardım parasını ben toplamak istiyorum. Bu işte sadece ben değil tüm Türkiye’de koca bir gönüllü ordusu var. Hepsi canla başla çalışıyor. Benim yaptığım onların yaptığı yanında hiç bir şey. Ama en azından imkanlarım dahilinde vicdanımı ve insanlık yanımı rahatlatıyor. Yağmur Deniz inşallah yaşayacak ve yeniden aramıza dönecek. Bu röpartajı okuyan sevgili dostlarımızda bu kampanyaya imkanları dahilinde destek olurlarsa yağmur için bir umut olur. Vakit daralıyor ve çok acelemiz var. Canlı yayınlara katılarak, Yağmur Deniz ile ilgili kampanyaları takip ederek, paylaşımları beğenip paylaşarak da sesimizi daha çok kitleye duyurabiliriz. Küçük bir şeyin bir faydası olmaz demeyin. Ona bile ihtiyacımız var.”