GİRİŞİMCİ 16 KADINA 25 BİN LİRA KREDİ

Akdeniz’de; farklı yaş ve meslek gruplarından girişimci 16 kadına, toplamda 25 bin lira tutarında kredi desteği sağlandı.
Akdeniz Belediyesi ile Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) arasında, Vakfı’nın Ağustos ayı içerisinde imzalanan protokolle 16 girişimci kadına toplam 25 bin lira tutarında kredi sağlandı. Kadınlar, kredilerini Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ın elinden aldı. Belediye Başkanlık makamında gerçekleşen mikrokredi dağıtım törenine, Başkan M. Mustafa Gültak’ın, kredi alacak olan kadınlar ve, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Mersin Şubesi yetkilileri katıldı.

“Kadının toplumsal statüsünü yükseltmek için çalışacağız”

Törende bir konuşma yapan Başkan Gültak, kadınların, toplumsal hayata katılması, statülerinin iyileştirilmesi ve istihdama kazandırılmasına büyük önem verdiklerini vurguladı, bu anlamda iş kurmak veya meslek sahibi olmak isteyen kadınlar için ekonomik, sosyal ve kültürel projelere büyük değer verdiklerini belirtti. Belediyeye bağlı mahalle evlerinde verilen farklı alanlardaki mesleki kurslar ve eğitimlerle de bu ihtiyacı bir nebze karşılamaya çalıştıklarını söyleyen Başkan Gültak, “Kadınlarımız, yeteneklerini ortaya koyarak ailelerine, çocuklarına ve topluma bir katma değer sağlıyorlar. Onların bu mücadelesini küçümseyemezdik. Bu nedenle mikrokredi sağlayan vakıf yetkilileriyle protokol imzaladık. Bu yöndeki projelerimiz devam edecek. Bugün burada kredilerini alan kadınlar için belediyemizin diğer imkânlarını da sunacağız ki daha çok motive olsunlar, daha çok çalışıp üretsinler, aileleri ve topluma katkıları artsın. Kadınlarımızın ve gençlerimizin her zaman yanında olacağız” dedi.

Başarı yemini ettiler

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, konuşmasından sonra farklı yaş gruplarından girişimci 16 kadına; TİSVA Mersin Şubesi ile imzalanan protokol gereği, toplamda 25 bin lira tutarındaki kredilerini tek tek teslim etti. Başkanlık makamındaki tören, kredi alan kadınların hep birlikte başarı yeminini okumasından sonra sona erdi. Öte yandan mikro kredi alan 25 kadın; Başkan Gültak’ın talimatıyla, belediyenin düzenlediği günübirlik Gaziantep gezisine katılma fırsatı da yakaladı.

Mikrokredi Projesi: TİSVA tarafından sağlanan mikro kredi desteği; dar gelirli ev kadınlarına yönelik olarak, 46 haftada geri ödenmek üzere 3 günlük bir eğitimden sonra sağlanıyor. Bu krediden faydalanmak isteyen girişimci kadınların, Akdeniz Belediye binasında bulunan Mikrokredi Ofisi’ne başvurması gerekiyor.

Sağlıklı bir nesil ve bilinçli bir toplum için

Akdeniz’de; uzman psikolog tarafından klinik gözlem ve görüşme eşliğinde 0-6 yaş arası çocuklara ücretsiz ‘Denver II Gelişimsel Tarama Testi’ uygulanıyor. Kısa süre içinde 60 çocukla görüşüldü, 4’ü uzman doktorlara yönlendirildi.
Mersin’de, ilklerin ve yeniliklerin adresi olan Akdeniz Belediyesi, çocuklar ve ebeveynleri için yeni ve çok önemli bir hizmet başlattı. Belediyenin uzman psikologu tarafından, Denver-II Gelişimsel Tarama Testi uygulanması amacıyla çocuklar ve ebeveynleriyle görüşüldü, görüşülen çocuklardan 4’ü uzman doktorlara yönlendirildi. Testten yararlanmak isteyen aileler, (0324-2320442) numaralı telefon üzerinden başvuru yapabiliyor. Hizmetten duydukları memnuniyeti ifade eden ebeveynler, Akdeniz Belediyesine teşekkür ettiler.
Aileler, ilgili sağlık birimine yönlendiriliyor
Mahalle Evlerinde devam eden hizmetle ilgili bilgi veren Psikolog Gülnihal Bilim, Akdeniz ilçesinde, kadın ve çocuklara yönelik pek çok önleyici hizmet ve çalışmalar verdiklerini ifade etti. Bilim, “Bu hizmetlerden biri de 0-6 yaş arası çocuklarımıza yönelik klinik gözlem ve görüşme eşliğinde; içinde bulunduğu yaş dönemine uygun gelişim özellikleri gösterip göstermediğini, herhangi bir risk faktörü ya da gelişimsel gerilik olup olmadığını taramak amacıyla, gelişimsel değerlendirme; akabinde ebeveynlerine yönelik gelişimsel danışmanlık yapmaktayız Bununla beraber, gelişimsel değerlendirmelerimizde risk durumu görüldüğünde, ebeveynleri ilgili sağlık birimine yönlendirmekteyiz” dedi.

Uyum bozuklukları, ileride daha büyük sorunlara yol açabiliyor

Anne-babaların; 0-6 yaş döneminde çocuklarında herhangi bir gelişimsel gerilik veya gecikme olup olmadığını, çocuk okula başlamadan fark edemediğine işaret eden Psikolog Bilim, “Tabi çocuk okula başladıktan sonra da bu güçlükler ve sorunlar katlanarak artıyor. Uyum bozuklukları, öğrenme sürecinde sorunlar ve aile hayatında olumsuzluklar ortaya çıkıyor. Erken dönemde saptanamayan gerilik ve gecikmeler, uyum ve öğrenme süreçlerini olumsuz etkiliyor” diye konuştu.
Denver II Gelişimsel Tarama Testi’nin; aralarında Türkiye’nin de olduğu 50’den fazla ülkede uygulandığını kaydeden Psikolog Gülnihal Bilim, 0-3 yaş döneminde sık olmakla beraber, 0-6 yaş arası çocukların düzenli olarak gelişimsel takibinin yapılması ve gelişimsel danışmanlığın verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bilim; “Biz de bu hizmeti daha ulaşılabilir hale getirmek amacıyla, Akdeniz Belediyesi olarak, 0-6 yaş arası çocuklarımıza bu testi uyguluyoruz. Amacımız, sağlıklı gelişen ve büyüyen çocuklar ve bilinçli ebeveynler kazandırmak” ifadelerini kullandı.