MADEN SUYU TÜKETMEK İÇİN 4 ÖNEMLİ SEBEP

Freşa Gıda Mühendisi Yasin Günaydın, mineral kaynağı maden suyu

tüketimi hakkında bilinmeyenleri açıkladı.

Genellikle sodayla karıştırılan ancak sodaya nazaran içeriğinde

kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi birçok mineral barındıran maden suyunun

insan vücuduna ciddi katkıları vardır. Düzenli tüketildiğinde ise vücut

ve cilt sağlığını destekliyor. Peki, maden suyunun tüketim kriterleri nelerdir? 

Gıda Mühendisi Yasin Günaydın bütün bu sorulara dair önemli açıklamalarda bulundu.

SODYUM MİKTARINA DİKKAT EDİN

Bazı maden suları yüksek oranda sodyum içerdiğinden dolayı eğer sıvı

olarak gün içinde sadece maden suyu tüketiminin vücuda fazla tuz alımından dolayı olduğunu belirten Günaydın, “Çok fazla maden suyu içmek aynı zamanda yüksek tansiyon hastalarına da iyi gelmez. Bu yüzden günlük maden suyu tüketiminizi sınırlamalı veya düşük sodyumlu olanları tercih etmelisiniz.’’ şeklinde konuştu.

HAMİLELİKTE TÜKETİMİZİ SINIRLAYIN

Hamilelik sürecinde vücudun susuz kalmaması için bolca sutüketilmesinin gerektiğini ifade eden Günaydın, “Doğal maden sularının içeriğinde tuz miktarı yüksek olduğundanhamile olduğunuz zaman maden suyunu ara sıra tüketmelisiniz. Çünkü maden suyu yüksek oranda tuz içerebildiğinden bu yüksek tansiyon gibi problemlere yol açabilir. Maden suyunu çok seviyorsanız sodyum diyetineuygun mineralli suları (Maden Suyu) tercih etmelisiniz.’’ şeklinde cümleler kullandı.

CİLT İÇİN CANLANDIRICI ETKİSİ VARDIR

Maden suyunun ucuz bir güzellik iksiri olduğunu söyleyen Mühendis Günaydın, “İçilen mineralli su cilde gerekli olansuyu ve sonuçta gerginliği ve pürüzsüzlüğü sağlayacaktır. Mineralli su yalnızca içildiğinde güzelleştirici değildir. Aynı zamanda dıştan sürüldüğünde de cildinizi canlandırır ve gençleştirir. Çünkü küçük kan damarlarını ve cilt kan dolaşımını uyarır. Bunun için mineralli suyu bir parça pamuğa emdirip yüzünüze ve boynunuza serpiştirerek, birkaç dakikaiçinde cildinizin taze ve canlı görünüm almasını sağlayabilirsiniz.’’ şeklinde konuştu.

DOĞAL MADEN SUYUNUN HASTALIKLARDA TEDAVİ EDİCİ YARARLARI DA SÖZ KONUSU

Yasin Günaydın, açıklamasında maden sularındaki minerallere bağlı etkilerin dışında, maden sularındaki iyonların fizyolojik etkileri ve bazı hastalıklardaki tedavi edici yararları da söz konusu olduğunu belirtti.

Günaydın, açıklamasında şu cümleleri kullandı: “Maden suyu böbrek ve idrar yollarında taş oluşumunu önler. İdrar yoluenfeksiyonlarında özellikle bikarbonat, magnezyum ve kalsiyum içerikleri yüksek maden suları iltihabı geriletici etki gösterir. Ürolojik birçok hastalıkta böbrek fonksiyonlarını destekleme ve geliştirme amacıyla bol su içilmesi, özellikle de maden suyu içilmesi temel önlemlerdendir. Metabolizma üzerine etkisine bakıldığında maden suları özellikle sülfatlıolanlar, safra kesesi tembelliğinde yararlıdır ve pankreas fonksiyonlarını da desteklerler. Diyabette sodyum bikarbonatlı sular insulinin etkisini güçlendirir ve karbonhidrat metabolizmasını iyileştirir. Kronik mide mukozası iltihabında veya mide asidi fazlalığında yüksek bikarbonat içeren maden suları oldukça yararlıdır. Günümüz insanının az su içme alışkanlığı, minerallerden yetersiz beslenme, hareket azlığı ve sedanter yaşam gibi özellikleri, sindirim sistemi rahatsızlıklarının başlıca nedenleridir. Bunların başında da habitüel kabızlık gelir. Bu noktada sülfatlı maden suları tüketmek oldukça yararlıdır.’’