Mersin’de 21 Mart Dünya Ormancılık Haftası Etkinlikleri

            İlkbaharın başlangıcı olan 21 Mart ülkemizde ve dünyada, ormancılık günü olarak kutlanmaktadır.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğümüz ve işletme müdürlüklerimizde 21-26 Mart Ormancılık Haftası çerçevesinde, birçok etkinlikler düzenlendi. Etkinliklerimize öğrencilerin ve vatandaşların ilgisi yoğundu.
Anamur İşletme müdürlüğünde 17 bin meyve fidanının yanı sıra toplamda 24 bin fidan halka dağıtıldı.
Bozyazı’da protokolün de katılımıyla 2 hektarlık alanda 200 adet fıstıkçamı fidanı dikimi gerçekleştirildi. Ayrıca, okullarda ormancılık haftası kapsamında eğitimler verildi.
Erdemli’de ise vatandaşlarla bir araya geldik. Okullarda öğrencileri ormancılık haftası kapsamında eğitim vererek bilgilendirdik. Şehit Orman Mühendisi J.Asb.Üçvş adına hatıra ormanı oluşturduk.
Gülnar’da 500 adet biberiye fidanı dikildi. Bunun yanı sıra ücretsiz olarak vatandaşlara 10 bin adet ceviz fidanı, Aydıncık’ta ise 2 bin adet keçiboynuzu fidanı vatandaşlara dağıtıldı.
Mersin’de, Davultepe Orman İşletme Şefliği Kuyuluk Mevkiinde 36 okuldan 1750 öğrenci katılımıyla 10 hektar alanda 4 bin adet fidan toprakla buluştu.
Mut’ta, 18 Mart Çanakkale Savaşında Mersinli şehitlerimiz ve gazilerimiz anısına 701 adet fidan dikimi gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra ülkemizi ve tüm dünyayı saran kovid-19 pandemisinde fedakârca mücadele eden Mut İlçesi sağlık personelleri adına 210 adet fidanı toprakla buluşturduk. Ayrıca etkinlik kapsamında ilçe merkezinde lavanta, biberiye, ceviz, çam türleri olmak üzere vatandaşlara toplam 2 bin adet fidan dağıtıldı.
Silifke’de 15 hektar alana toplamda 20 bin adet harnup, badem, servi, fıstık çamı, kızılçam fidanı dikildi.
Tarsus’ta 5 hektar alana 5 bin adet okaliptüs, Türkiye Diyanet Vakfı için ise 1 hektar alana bin adet kızılçam fidanı dikimi gerçekleştirildi.
Mersin genelinde Çat Kapı Tiyatro eğitimlerimiz Haziran ayına kadar devam edecek olup şu ana kadar 10 okulda 176 sınıfta 4250 öğrenciyle buluştu.