MERSİN’DE ÖRNEK BİR YEREL YÖNETİCİLİK BAŞARISI… HİZMET FABRİKASI, PROJE ATÖLYESİ…

Ancak 10 yılda yapılabilecek hizmet ve projeleri sadece 2 yıla sığdıran Akdeniz Belediyesi; özellikle sosyal belediyecilik anlamındaki hizmetlerle ses getirdi; kadınları ve gençleri geleceğe hazırlayan projeleriyle göz doldurdu.

Mersin’de örnek bir yerel yönetim anlayışına imza atan Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk; kente kazandırdıkları ilkleri, yenilikleri, hizmet ve projeleri anlattı. Başkan Pamuk: “Hayata kattığımız hizmet ve projelerimiz sayesinde ilçemize bağlı mahallelerimizde yaşam kalitesini yükseltiyor, hayatı yeni baştan kurgulayıp, ilçemizi bir cazibe merkezine dönüştürüyoruz. İki yıl içinde 65 mahallemize on binlerce ton asfalt dökerek ilçemize 220 kilometre uzunluğa sahip sıcak asfalt yol kazandırdık. Yine 170 kilometre uzunluğunda stabilize yollar açarken, 240 bin metrekare kilitli parke taşı, 92 bin metrekare karo kaplama hizmeti sunduk. Kırsal veya merkez ayırımı yapmadan, hakkaniyet ve eşitlik ölçüleri içinde, bütün ilçe sakinlerimizin ihtiyaç duyduğu hizmetleri eksiksiz, kaliteli ve zamanında sunmak için çaba sarf ediyoruz” dedi.

“Kadınlara psikolojik destek ve eğitim hizmeti veriliyor”

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren bir psikolog tarafından fiziksel, duygusal ve ekonomik şiddete maruz kalan ya da bu risk altında bulunan kadın ve çocuklara, psikolojik destek hizmeti veriliyor. Kurum psikologu tarafından yürütülen danışmanlık ve eğitim hizmetleri; gerek saha çalışmaları, gerekse müdürlüğün sürdürdüğü hizmet ve çalışmalar sayesinde özverili bir şekilde sürüyor. Vatandaşlar; ‘bireysel, çift, çocuk-ergen ve aile terapi’ hizmetlerinden ücretsiz yaralanabiliyor. Kurum psikologu, saha çalışmalarında başvuran vatandaşların şartlarını göz önüne alarak gerektiği zamanlarda müdürlük tarafından sağlanan araçlarla evlerinden alınıp kurumda; fiziksel ve ekonomik koşulları elverişli olmayan danışanların görüşmelerini de evlerinde gerçekleştirerek psikolojik destek hizmeti sunuyor. Müdürlük tarafından ayrıca ‘aile içi iletişim, aile içi şiddet’ gibi konularda da haftanın belirli günlerinde kadınlara ve erkeklere yönelik seminerler düzenliyor. Psikolojik Destek ve Eğitim Hizmeti’nden yaralanmak isteyen vatandaşlar, (03242320442) veya (05302909797) numaralı telefonlar üzerinden randevu alıp hizmetten faydalanabiliyor. 

“Mahalle Kültür Evlerimizde 5 bini aşkın kadın ve gencimiz mesleki eğitim aldı”

Belediyemize bağlı olarak hizmet veren Mahalle Kültür Evlerimizi adeta birer okula, eğitim yuvalarına dönüştürdük. Bu merkezlerimizde, alanında uzman eğitmenlerce, giyim, biçki, dikiş–nakış, takı-tasarım, resim, ebru ve mozaik, seramik, ahşap oyma ve boyama, okuma-yazma dallarında mesleki eğitim ve beceri kursları alan 5 bini aşkın kadın ve gencimiz, hem aile bütçelerine katkı sağlama fırsatı yakalıyor, hem de geleceğe artık daha bir güvenle bakabiliyor.

“Yaşlı ve engelli 2 bin insanımıza ‘evde bakım’ hizmeti veriyoruz”

Akdeniz Belediyesi olarak; kimsesi olmayan, yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşlarımız için başlattığımız “Evde Bakım ve Temizlik Hizmeti” sayesinde yüzlerce haneye ve 2 bin insanımıza ulaşıp kapılarını çaldık. Zira zor ve yalnız günlerinde insanlarımızın yanında olmak hem görevimiz, hem de insan olmanın bizlere yüklediği bir sorumluluktur. Bu insanlarımıza sağlık, psikolojik destek, evde bakım ve temizlik hizmeti verdik. O insanlarımızın hayır ve iyilik dualarını alabildiysek ne mutlu bizlere…

“Akdeniz’e 16 mahalle ve taziye evi kazandırdık”

Belediyemiz bütçesinin, ‘halkımızın bize emaneti olduğu’ bilinci ve insan odaklı hizmet ilkesiyle, kaynaklarımızı halkımız ve kentimiz yararına hizmet ve projelerde kullandık, Akdeniz’e yeni kültürel ve sosyal tesisler kazandırdık. Hizmet dönemimizde 16 mahalle ve taziye evini vatandaşlarımızın hizmetine açtık. Ayrıca 9 gençlik merkezi ile 1 kadın kültür merkezini Akdeniz’e kazandırdık. Böylece sosyal, kültürel, mesleki, spor kurslarının açılabileceği, insanlarımızın bir araya gelip kaynaşacağı yeni ve modern mekânlar oluşturduk.

“Sokak sağlıklaştırma projemizle, tarihi Mersin evlerini restore ediyoruz”

Mersin Valimiz Sayın Ali İhsan Su beyin maddi ve manevi destekleriyle; “Kiremithane Mahallesi Tarihi Evlerin Restorasyonu” projesini başlattık. Mahallemizin yüz yılı aşkın geçmişe tanıklık eden tarihi evlerini; otantik ve tarihi dokusuna kavuşturacağız. Toplam 52 tescilli evin ilk etapta 22’sinin; ikinci etapta kalan evleri restore edeceğiz. Bu bölgemizde sosyal, kültürel, tarihi ve turistik mekânlar da oluşturulacak, bu sayede Kiremithane, kentin en çok turist ve ziyaretçi çeken cazibe merkezine dönüşecek.

“Mersin Çiçek Pasajı’nı otantik ve turistik hale getirdik”

Çiçek Pasajı’nı, yenilenen ve güzelleşen yüzüyle Mersinlilerin hizmetine açtık. Kalkınma Bakanlığımızca sağlanan 5 buçuk milyon lira hibe bütçe sayesinde Gökçay İş Merkezi’nde (Çiçek Pasajı) başlattığımız yenileme projemiz tamamlandı. Özgün tasarım projemiz sayesinde Mersin Çiçek Pasajımız; görenleri kendine hayran eden; klasik ve modern mimarinin harmanlandığı, otantik ve turistik bir mekâna dönüştü.

“23 yeni park yaptık ve 71 parkımızı baştanbaşa yeniledik”

Belediyemiz bütçesiyle spor aletleri ile donattığımız 23 yeni park ile oyun grupları yerleştirdiğimiz 21 çocuk parkını ilçemize kazandırdık. Yine 45 parkımızın bakım-onarım-yenileme çalışmasını kendi imkânlarımızla gerçekleştirdik. Daha yeşil, temiz ve sağlıklı bir Akdeniz hedefiyle, park sayımızı kısa zamanda arttırarak 190’a ulaştırdık. Ayrıca ÇKA desteği ile 8 milyon TL bütçeli projemiz sayesinde 26 parkımızı yenileyip gençlerimiz ve çocuklarımız için spor alanları ve oyun gruplarıyla donattık. 

“Akdenizli çocuklar, masal kahramanları ile buluşacak”

Mersinli Şairimiz Ümit Yaşar Oğuzcan’ın adını taşıyan parkımızda, “Masal Kahramanları” temasıyla dönüşüm başlattık. Parkımızda; “Nasrettin Hoca ve Eşeği, Keloğlan ve Cadı, Deli Dumrul, Bamsı Bey ve Banu Çiçek, Tarkan ve Kurdu, Boğaç Han ve Boğa, Hacivat ile Karagöz, Alaaddin ve Cini ile Zümrüdü Anka Kuşu’nun heykelleri bulunuyor. Kent merkezinde bulunan parkımız, her gün binlerce insanımızın uğrak mekânına dönüşecek, Akdenizli çocuklarımız bir yandan oyunlarını oynarken diğer yandan masal kahramanları ile buluşacak.

“Mahallelerimize 8 yeni spor tesisi yaptık”

Akdeniz’e 8 yeni spor tesisi kazandırdık; ilk tenis kortunu hizmete açtık. Akdeniz Belediye Spor Kulübümüz bünyesinde uzman eğitmenlerce binlerce çocuğumuza futbol, basketbol, voleybol ve tenis gibi farklı spor dallarında eğitim veriyor, onları geleceğe hazırlıyoruz. Nitekim birçok sporcumuz farklı kulüplere transfer olurken, yerel ve bölgesel dallarda dereceler elde eden çocuklarımız, hem bizim hem de ailelerinin gururu oldular. Kentimizin amatör spor kulüplerine de her sezon malzeme desteği sağlıyoruz.

“Gençlerimiz için ücretsiz üniversite hazırlık kursları açtık”

Eğitime destek oluyor, gençlerimizi üniversite hayallerine kavuşturuyoruz. Akdeniz Akademi adıyla hizmete açtığımız kurs merkezimizde, lise mezunu 500 gencimize ücretsiz üniversite hazırlık kursu veriyoruz. Ayrıca gençlerimize 300 TL tutarında eğitim materyali desteği de sağlıyoruz. Yeni eğitim-öğretim dönemi açılışında da 10 bin öğrencimize kırtasiye malzemesi desteği sunduk.