MERYAD BAŞKANI COŞKUN DOĞMUŞ: ”ARABİSTAN BOYKONU BÖLGEMİZİ OLUMSUZ ETKİLİYOR!”

“Devletimizin de konuyla ilgili çalışma yapmasını ve gerekli önlemleri almasını bekliyoruz.”

Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği (MERYAD) Başkanı Coşkun Doğmuş, Suudi Arabistan tarafından Türk ürünlerine uygulanan boykota değinerek, “Suudi Arabistan boykotunu yakından takip ediyoruz, Mersin’deki olumsuz etkisine karşı önlemler alacağız. Devletimizin de konuyla ilgili olarak çalışma yapmasını ve bizlerle de görüşerek gerekli önlemleri almasını bekliyoruz.” dedi. Suudi Arabistan, aldığı kararla Türk ürünlerine boykot uygulamaya başladı. Ülkedeki marketlerde Türk ürünlerinin etrafı çevrilerek, “Türk ürünü kullanmayın” tarzında uyarılar yazılarak, halk ürünlerden uzak tutuluyor.  Konuyla ilgili son olarak ülkenin en büyük yemek zinciri Herfy de boykota katıldığını, artık Türk burgeri yerine Yunan burgeri satacağını açıkladı.Gelişmelerle ilgili olarak MERYAD Başkanı Coşkun Doğmuş bir açıklama yaparak, bu önemli konunun takipçisi olduklarını da dile getirdi.

“SUUDİ ARABİSTAN BOYKOTUNUN OLUMSUZ ETKİSİNİ GÖRÜYORUZ!”

Suudi Arabistan’ın başlattığı boykottan fazla etkilenmemek için çalıştıklarını dile getiren MERYAD Başkanı Doğmuş, “Suudi Arabistan’ın uyguladığı boykot, ülkemizi yalnızlaştırma ve Akdeniz’den uzaklaştırma çabalarının sadece bir ayağı. Bu noktada Mersin, konumu ve ticari hacmi açısından büyük öneme sahip bir il. Mersin limanı Akdeniz’de önemli bir yere sahip. Aynı şekilde İskenderun Limanı da. Bu iki liman Türkiye’nin Akdeniz’e açılan iki kapısı olarak, Orta Doğu’yla çok yakın ilişkiler içerisinde olan yerler. Bu nedenle Suudi Arabistan tarafından uygulanan boykotun olumsuz etkisini görmeye başladık. MERYAD olarak bölgenin bu durumdan en az etkilenmesini sağlamak adına birlikteliklerimizde alınabilecek önlemler adına fikir alışverişleri yapıyoruz. Aynı şekilde çevre illerde bulunan iş insanları ve derneklerle de dirsek teması içerisindeyiz.” diye konuştu.


“DEVLETİMİZ DE ADIMLAR ATMALI”

Devletin konuyla ilgili çalışması önlemler alması gerektiğine de vurgu yapan Başkan Doğmuş, “Suudi boykotunu yakından takip ediyoruz. Mersin’deki etkisine karşı önlemler almamız gerekiyor. Halkın, çalışanlarımızın, esnafın sorun yaşamasını istemiyoruz. Biz de bu noktada elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Ama tabi ki asıl iş devletimizde. Boykottan lojistik ticaretin önemli bir yeri olan Mersin ve bölge illerinin bu durumdan etkilenmesi neredeyse imkansız. Bu noktada devletimizin atacağı adımlar çok önemli. Konuyla ilgili yapıcı önlemlerin bir an önce alınması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.