MEZİTLİ’DE YOK EDİLECEK TARIM ALANLARI MECLİSE DE TAŞINDI..!

Mersin’de  Mezitli ilçesi, Davultepe mahallesi içerisinde yer alan yaklaşık 400 dönümlük birinci derece tarım arazisinin acele kamulaştırılmasına karar verilmesi üzerine, Davultepe Mahallesi’ndeki çiftçilerin, atalarından miras kalan topraklar üzerinde tarım yaparak geçimlerini sağlamaya çalışmakta olduğu bu karara pek çok STK, kurum ve kuruluş büyük tepki göstermeye devam ediyor. Son olarak HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan da, Mersin Davultepedeki tarım alanının acil kamulaştırılması kararını meclis gündemine taşıdı

“ÇİFTÇİLER, TARIM ARAZİSİ DIŞINDA YERLER OLMASINA RAĞMEN, BİNLERCE NARENCİYE AĞACININ KESİLMESİ KARARINA ANLAM VEREMİYOR!’’

Dr Rıdvan Turan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Mersin Milletvekili Turan, önergesinde 05.01.2021 tarihli ve 3362 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Mersin ili, Mezitli ilçesi, Davultepe Mahallesi içerisinde yer alan yaklaşık 400 dönümlük birinci derece tarım arazisinin acele kamulaştırılmasına karar verildiğini fakat Davultepe Mahallesi’ndeki çiftçilerin, atalarından miras kalan topraklar üzerinde tarım yaparak geçimlerini sağlamaya çalışmaktaolduklarını ve bu karara tepki gösterdiklerini ifade etti.

Turan, “Buradaki çiftçiler, kamulaştırma kararının tapulu topraklar üzerindeki tasarruf hakkının dikkate alınmadan verildiğini belirtmektedir. Çiftçiler, tarım arazisi dışında yerler olmasına rağmen, binlerce narenciye ağacının kesilmesiyle sonuçlanacak kararın verilmesine anlam verememektedir. Çünkü çiftçiler ürettikleri narenciyeleri ihraç ederek ülke ekonomisine önemli oranda katkı sağlamaktadır. Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi başkanı ve yöneticilerinin Mezitli ilçesi ve Mersin Büyükşehir meclis üyeleri olarak kendi sektörlerine ilişkin karar almaları 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 27.maddesi ile çelişmektedir. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 27. Maddesine göre; ‘belediye başkanı ve meclis üyeleri, münhasıran kendileri, ikinci derece dahil kan ve kayın hısımları ve evlatlıkları ile ilgili işlerin görüşüldüğü meclis toplantılarına katılamazlar.’ Fakat Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Mezitli Küçük Sanayi Sitesi için tahsis edilen yer için alınan kararda Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi, başkanı ve yöneticilerin rolü olduğu iddia edilmektedir.’’ şeklinde konuştu.

’DAVULTEPE HALKI, KARARIN BELLİ RANT ODAKLARINA HİZMET ETTİĞİNİ DÜŞÜNMEKTEDİR’’

Mersin Milletvekili Turan, önergesinde Mersin’in Davultepe Mahallesi’nde kurulması planlanan Mezitli Küçük Sanayi Sitesi ile ekolojik yaşam yok olacağını ve yaklaşık 400 dönümlük narenciye bahçesindeki binlerce ağacın kesileceğini belirterek, “Alınan kararın elle tutulur hiçbir yanı yoktur. Kaldı ki Davultepe mahalle sakinleri, alınan kararın belli rant odaklarına hizmet ettiğini düşünmektedir. Çünkü kararlar, gizli bir şekilde ve bürokratik ilişkilerle mahalle sakinleri bilgilendirilmeden alınmıştır. Bahçeler, geçen sürede, tarım entegre bölgesinden çıkartılarak kent servis alanı olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla hem Cumhurbaşkanlığı tarafından hem de Mersin Büyükşehir Meclisi tarafından Davultepe Mahallesi’ndeki yaklaşık 400 dönümlük arazinin tarım entegre bölgesinden çıkartılması kararının bahçe sahiplerinin görüşü alınarak yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Bahsi geçen bölgedeki bahçeler üzerinden rant elde etmek isteyenlerin ortaya çıkarılması ve haklarında soruşturma açılması ise bir zorunluluktur.’’ şeklinde cümleler kullandı.

HDP’Lİ TURAN, CEVAPLANMASI İSTEMİYLE ÜÇ SORU SORDU

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1) Bahsi geçen yerlerdeki acele kamulaştırma kararının verilmesinin gerekçeleri nelerdir?

2) Bölgedeki bahçe sahipleri ve Mersin’in ekolojisi olumsuz yönde etkileneceğinden kararı tekrardan gözden geçirmeyi düşünüyor musunuz?

3) 05.01.2021 tarihli ve 3362 sayılı aldığınız Cumhurbaşkanı kararının yeniden düzenlenmesi için bahçe sahipleri ile temasa geçmeyi düşünüyor musunuz?