MTSO 135 yaşında

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Yönetim Kurulu, Meclis Üyeleri ve Çalışanları Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı Hamit İzol başkanlığında, Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Pandemi kuralları çerçevesinde Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Yönetim Kurulu Başkanı Kızıltan ve Meclis Başkanı İzol’un Atatürk Anıtı’na çelenk bırakması ile devam etti. 

Kızıltan: “MTSO her zaman öncü ve önder bir oda oldu”
Törende yaptığı konuşmasında zor günlerden geçildiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Her gün birçok yakınımızın, tanıdığımızın, hemşehrimizin virüsle mücadele ettiğini, bazılarının ise mücadeleye yenik düşüp vefat ettiğini duyuyoruz. Bu şartlar altında daha önceleri geleneksel olarak coşkuyla gerçekleştirdiğimiz çelenk koyma törenlerine bu yıl kalabalık oluşturmamak adına önce yalnızca Hamit Başkanla ikimiz gelip çelenk koymayı düşündük; ama sonra maske ve mesafe kurallarını gözeterek hep bir arada olabileceğimiz düşüncesiyle gelebilecek olan üyelerimizi davet ettik. Bugün uzun bir aradan sonra yeniden kurallara uyarak bir aradayız.”
135 yıllık MTSO’nun, Osmanlı İmparatorluğundan ve Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen büyük bir birikime sahip olduğunu vurgulayan Kızıltan, bu birikimiyle Türkiye’de her zaman örnek ve önder Odalar arasında yer aldığını söyledi. “Mersin’de kendimizi pek değerlendiremiyor, nerede olduğumuzu anlamakta zorlanıyoruz ama Ankara’ya gittiğimizde övgü dolu sözlerle karşılaşıyoruz” diyen Kızıltan, Oda’nın bugünlere gelmesinde emeği geçen geçmiş dönem Yönetim Kurulu Başkanları ve Üyeleri, Meclis Başkan ve Üyeleri ile çalışanlarına teşekkür etti. Geçmişteki yöneticiler sayesinde bugün özgürce çalışmaya devam edildiğini kaydeden Kızıltan, minnet ve şükranlarını sunup, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi. 

“Sizlerle birlikte olmak beni gururlandırıyor”
Ardından görev aldığı iki yıllık süreyi değerlendiren Başkan Kızıltan, şunları söyledi: 
“99 kişilik Meclisimiz harikulade iki sene geçirdi. 99 kişinin de ayrı düşüncesi, ayrı dünya görüşü var. Ama büyük bir uyum içinde çalışıyoruz. Komitelerimiz ve çalışanlarımızla birlikte 300’ün üzerinde bir topluluğuz. Buna bir de 20 bini aşkın Üyemizi eklersek, bu geniş topluluğun hem kendi içinde hem de kentle uyum içinde hareket etmesi kolay iş değil. Bunu hep birlikte başardık. Hepiniz son derece değerli, dürüst, ülkesini ve şehrini seven insanlarsınız. Sizlerle birlikte olmak, bu camianın bir parçası olmak beni gururlandırıyor, onurlandırıyor, hepinize teşekkür ediyorum. Camiamızın 135. yılı kutlu olsun. Nice 135 yıllar dileğiyle.”

İzol: “Mersin ortak paydasında buluştuysak bunda MTSO’nun rolü büyük”
Meclis Başkanı Hamit İzol ise konuşmasında, “Kuruluşundan bu yana köklü bir çınar olmanın gururuyla bugün bu kutlamayı Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda gerçekleştirmenin onuru içindeyiz. Göreve geldiğimiz gün söz verdik. Mersin bir olacak, tek yumruk olacak, her kurumuyla dayanışma içinde olacak dedik. Mersin, bu birlik ve beraberlikle çok daha güzel günler görecek dedik. Bugün valilikten yerel yönetimlere, odalardan SİAD’lara, STK’lara ülkemizin yaşadığı tüm sorunlara rağmen kent dinamikleri uyum içindeyse, sorunları konuşup Mersin ortak paydasında kavga etmeden anlaşabiliyorsa bunun arkasındaki en önemli itici güçlerden birisi MTSO’dur. Son 2 yıldır Odamızın ayrımcılıktan uzak, yapıcı, birleştirici yaklaşımıdır” dedi. 
MTSO’nun hizmetleri ve yarattığı dayanışma ruhu ile kentte önümüzdeki süreçte çok daha güzel bir yer edineceğini kaydeden İzol, sözlerini, “Odamız bu ruh ve anlayışla kentin birliğine, dirliğine, huzur ve zenginliğine katkı sunmaya devam edecektir. Mersinliler buna layıktır. MTSO’nun bir parçası olmaktan, Mersin’e hizmet etmekten onur duyuyorum” diye tamamladı. 
Tören sonrasında MTSO Hizmet binasına gelen Yönetim Kurulu Başkanı Kızıltan ve Meclis Başkanı İzol, Oda personelini de teker teker kutlayarak fotoğraf çektirdi.