Paris’te camilerde kadın imamlar görev yapacak

Fransa camilerin finansmanını denetlemek için laiklik yasasını yeniliyor.

Fransa’da devlet ve dini bir birinden ayırarak inanç hürriyetini garanti eden tarihi 1905 laiklik yasası yeniiyor
1905 laiklik yasasının yenilenmesi kapsamında, ibadet merkezlerine dış finansal etkilere girmemeleri için binalarındaki müsait alanları kiraya verme hakkı da verilecek. Eğer dini derneklerin muhasebeleri şeffaf ise devletten “enerji sistemi yenileme” yardımı da alabilecekler.
TASARI MECLİS’TE
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Fransa Adalet Bakanı Nicole Belloubet, “Burada amaç laiklik yasasını yeniden yazmak değil. 1905 yasası daha önce de yenilenmiş. Bu nedenle tekrar yenilenmesi mümkün.” şeklinde konuştu.
Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise “önümüzdeki haftadan itibaren dini cemaatlerin temsilcileriyle konuyu tartışmaya başlayacaklarını” dile getirdi.
İSLAMİ DERNEKLERİN ŞEFFAFLAŞMASI AMAÇLANIYOR
Laiklik Yasası yeni haliyle dini vakıf veya dernekler devlet tarafından beş yıllık süre için tanınan bir statüye kavuşacak. Böylece bu kurumlar 1905 yasasından kaynaklanan vergi avantajlarından da yararlanabilecekler. Bu değişiklikle 1901 yasasına göre kendini tanımlayan birçok İslami vakfın daha şeffaf bir hale dönüşmesi de öngörülüyor.
Yeni proje ile yasanın uygulanmasına engel olan ya da dini bir vakfın işlevini engellemeye kalkan, onu kontrolü altına almaya kalkan radikal vaizlere uygulanan cezalar da arttırılacak.
PARİS’TE LİBERAL CAMİ AÇILACAK KADIN İMAMLARDA GÖREV YAPACAK
‘Fransa İslamı’ planı çerçevesinde liberal cami açacaklarını belirten Fransa bu bağlamda ilk adımı atmaya hazırlanıyor. Camileri kendi denetimi altına almak ve camilerin içişlerine karışmak için başlatılan bu projeye diğer Avrupa ülkelerinden de destek var.

Paris’teki Grand Camii. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçen yıl “Fransa İslamı” planını devreye sokacağını açıklamıştı. Buna göre ülkedeki Müslüman kurumlar, laik sisteme göre yeniden yapılandırılacak.
Bu doğrultuda ilk adımlar atılmaya başlandı. İki Müslüman entelektüelin öncülüğünde hayata geçirilecek ‘liberal cami’ projesi için, Paris’te uygun cami arayışları başladı.KADIN VE ERKEK AYNI CAMİDE NAMAZ KILABLİECEK
Fransa’da bir ilke imza atacak olan proje, kadınlar ve erkeklerin aynı camide namaz kılma, vaaz etme ve imam olma imkanını sağlayacak bir cami anlayışı yaratmak amacıyla başlatıldı.
Euronews’un haberine göre, pojenin öncülerinden Kahina Bahloul, Müslümanlar için kutsal ibadet mekanları olan camilerde, dini ritüellerde kadınların dışlanıyor olduğunu öne sürdü.
Fransız Le Monde gazetesine konuşan Bahloul, dışlanan kadınlardan birinin de kendisi olduğunu belirterek, çok sayıda kadının camideki ruhsal deneyimi yaşamaktan alıkonulduğunu ifade etti.