TBMM’DE SANSÜR YASASINA KARANLIK GAZETELİ PROTESTO

Kamuoyunda sansür ve dezenformasyon yasası olarak bilinen “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına Dair Kanun” teklifi TBMM’de görüşülmeye devam ediyor.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Meclis kürsüsünden sansür yasasını protesto etti. Antmen konuşması sırasında ortaya çıkardığı karanlık gazete kupürünü AKP sıralarına göstererek “Saray karanlığını ve yalanlarını manşetlere taşıyan gazeteler istiyorsunuz” dedi.

Kanun teklifnin 8. maddesi görüşülürken kürsüye çıkan CHP Mersin Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Alpay Antmen, bir protesto gerçekleştirdi. AKP sıralarına seslenen CHP’li Antmen, iktidarın kararmış gazeteler istediğini söyledi.

Alpay Antmen, şunları söyledi:

“Faşizm söyleyememe değil, söyleme mecburiyetidir. Saray faşizmi şu anda tüm gazetecileri kendi yalanlarını söylemeye mecbur etmek istiyor. Gerçeklerin yazılmasını istemiyorlar. Hiçbir gerçeği yazmayan Saray karanlığını manşetlere taşıyan gazeteler istiyorsunuz. Karanlık olsun. Kendi istediklerinizi yazın. Hiçbir şey yazmasın ve yaşamasın istiyorsunuz.”

SAVCILARI RTÜK BAŞKANI YAPMAK İSTİYORLAR

Antmen konuşmasında bu teklifle savcıların internet ve sosyal medyayla gazetelerin RTÜK Başkanı haline getirilmeye çalışıldığını belirterek şunları söyledi:

“AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ‘Geziciler Cami yaktı’ dedi. Şimdi bu yasa bu haliyle geçerse, ‘Hayır cami yakılmadı yalan. Varsa bu gösterin’ derseniz ‘yalan haber paylaşmak ve yaymak suçundan’ Erdoğan değil; gerçeği yazan gazeteciler yargılanacak. Mesela ‘128 Milyar dolar nerede’ diye soramayacaksınız. Aynı şekilde ‘Kaç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı sattınız?’ diye de sorulamayacak. TÜİK çıkacak enflasyonu düşük gösterecek, gerçek enflasyonu yazan ekonomistler hapse girecek öyle mi? Hani siz sık sık ‘Almanya bizi kıskanıyor’ diyorsunuz ya! Aynen öyle. Almanya bizi kıskanıyor. Ama 2022 Almanyası değil, 1942 Almanya’sı bizi kıskanıyor. Hitler yaşasa kesinlikle sizi kıskanırdı! Bu kadarını onlar bile akıl edememişti” dedi.