MERSİN KADIN GAZETESİ

YENİŞEHİR BELEDİYESİ CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ VE ŞİDDETLE MÜCADEL EDİYOR

Yerel Yönetimlerde Kadınları Güçlendiriyoruz Projesi’ne katılan ve Avrupa Yerel Yaşamda Kadın – Erkek Eşitliği Şartı’nı imzalayan Mersin Yenişehir Belediyesi, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri vermeye devam ediyor.Verilen eğitimlerle cinsiyet temelli eşitsizliklerin yanı sıra toplumsal cinsiyet kavramı ve cinsiyet rolleri ile şiddet ve şiddetle mücadele yöntemleri gibi konularda katılımcılara bilgiler veriliyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi çalışmaları kapsamında ilk olarak belediye personellerine eğitimler veren Yenişehir Belediyesi, daha sonra vatandaşlara da sertifikalı eğitim verdi. Son olarak Yenişehir Belediyesi Mustafa Baysan Yüksek Öğretim Erkek Öğrenci Yurdu ve Yenişehir Belediyesi Misafirhanesi’nde kalan üniversite öğrencilerine toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri veren Yenişehir Belediyesi, bireylerin cinsiyet eşitliği konusunda bilinçlenmesini hedefliyor.Bireylerin günlük yaşam pratiklerine cinsiyet eşitliği perspektifi ile yaklaşabilmelerini sağlamak ve cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak için bugüne kadar farklı gruplarda yüzlerce vatandaşa eğitimler veren Mersin Yenişehir Belediyesi bu kapsamda çalışmalarını sürdürüyor.  Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Yerel Yönetimlerde Kadınları Güçlendiriyoruz Projesi kapsamında Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi  (CEMR)  tarafından başlatılan ve yaşamın her alanında kadın ve erkek eşitliği için izlenebilecek somut yöntemler sunan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı imzaladık. Sözleşmeyi imzaladık ve gereğini yerine getirme konusunda büyük bir çaba içerisindeyiz. Sözleşmeyi imzalamakla her şey bitmiyor. Somut olarak da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

BAŞKAN ÖZYİĞİT: “ŞİDDET VE İSTİSMARLA MÜCADELEDE 

ARTIK DAHA GÜÇLÜYÜZ”

Yenişehir Belediyesi ve Mersin Barosu ekonomik, fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet türlerine maruz kalan çocuk ve kadınlara hukuki, psikolojik ve sosyal destek verilmesi ile ilgili iş birliği yapacak. İş birliği protokolü Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve Mersin Barosu Başkanı Avukat Gazi Özdemir tarafından imzalandı. Protokol kapsamında her türlü şiddet ve istismara maruz kalan kadın ve çocuklara hukuki destek verilecek ve şiddeti ve istismarı önleyici faaliyetlerde iş birliği yapılacak.Şiddet ve istismara uğrayan kadın ve çocuklara her zaman destek verdiklerini söyleyen Başkan Abdullah Özyiğit, “Umut ederiz hiç ihtiyaç duyulmaz ama maalesef kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin ve istismarın olduğu bir toplum halini aldık. 2021 yılına dönüp baktığımızda kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri yaşadığımız en büyük olumsuzlukların başında geldi. Yenişehir’imizde Kadın ve Aile Birimimiz ve Sosyal Hizmet Ekibimiz el birliğiyle çalışarak, nerede bir şiddet veya istismara uğrayan kadın veya çocuk varsa tespit ederek, her türlü desteği veriyoruz. Tabi bu desteği verirken yanımız bir hukuk gücünü de almamız gerekiyor. Mersin Baromuzun, Kadın Hakları Merkezi ve Çocuk Hakları Merkezi oluşturarak sağlamış olduğu bu altyapıyı önemsiyoruz. Bu protokolle kadına ve çocuklara yönelik şiddet ve istismara karşı mücadelemizde Yenişehir’imizde artık çok daha güçlüyüz” diye konuştu. 

Exit mobile version