BAŞKAN YILMAZ: “DÜNYADA HER ŞEY KADININ ESERİDİR”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, ilçenin geleceğine yön verecek projelerini oluştururken her zaman kadınlardan destek alan bir anlayışı benimsediklerini söyledi.
Başkan Yılmaz; “Geleceğe güvenle bakabilmek, kadını ve kadın haklarını önemsemekle doğru orantılıdır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Dünyada her şey kadının eseridir” sözünden hareketle biz de Toroslar Belediyesi olarak bu şiarla çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


“KADINLAR, TORTEK İLE İŞ HAYATINA KATILIYOR”


Toroslar Belediyesi’nin meslek edindirme kursları vatandaşlara yeni iş kapıları açıyor.
Toroslar Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları (TORTEK) Merkezi’nde açılan kurslara katılan vatandaşlar hem meslek öğreniyor hem de aile ekonomilerine katkı sağlıyor.
Toplumun tüm kesimlerine hitap eden sosyal sorumluluk projelerine önem verdiklerini söyleyen Başkan Yılmaz, “Her projemizde insanımıza dokunmayı kendimize şiar edindik. Her bir hemşehrimizin sanatın, kültürün, sporun ve üretimin içinde olmasını istedik. Kadın berekettir, kadın üretkendir. Kadınların sosyal ve ekonomik anlamda güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Hobi, el sanatları, kuaförlük, el becerileri kapsamında ahşap boyama, cam füzyon, heykel, seramik, halı-kilim dokuma, dekoratif ev tekstili, takı tasarımı gibi branşlarda açtığımız kurslarda bölge vatandaşına hem ek gelir sağlayacağı hem de hoşça vakit geçireceği bir alan sunmuş oluyoruz. Kurs sonunda belgelerini alan kursiyerler, kendilerine iş imkânı bularak aile ekonomilerine katkı sağlarken, aynı zamanda eğitimlerini devam ettirerek kendi iş yerlerini de açabiliyorlar. Öğrenmenin yaşı yok. Meslek edinmek isteyen bütün vatandaşlarımıza kapımız açık” diye konuştu.


“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE BİZ DE VARIZ”


Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan kadın cinayetlerinin son zamanlarda da artış göstermesiyle derin bir üzüntü yaşadıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitlik Şartı’nı imzalayan ilk belediye olduklarını söyledi.
Şiddetin önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkan Yılmaz; “Kadına şiddetin önlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda etkin rol üstlenebilmek amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından hazırlanan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı imzalayarak “Kadın cinayetlerine “dur” demek adına önemli bir adım da attık. Kadın Çocuk ve Danışma Merkezimizde yapılan etkinlikler ile farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Merkezimizde görev alan psikologlar, kontrollü ev ziyaretlerinin yanı sıra bireysel görüşmeler de yaparak bilinçlendirme ve şiddetin önlenmesine yönelik danışma hizmeti veriyor. İlçemizde bu çalışmaların olumlu karşılığını alıyoruz. Şiddetin son bulmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.


“İNSANLARA DOKUNUYORUZ”


Toroslar Kadın Çocuk Danışma Merkezi’nin Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza attığını belirten Başkan Yılmaz; “Bir ülkenin kalkınmasının temel amacı insanlara sağlıklı ve rahat bir yaşam sağlayabilmekten geçer. Biz de Toroslar Belediyesi olarak halkımızın yaşamaktan mutlu olacağı bir geleceği hep birlikte inşa ediyoruz. Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren Toroslar Kadın ve Çocuk Danışma Merkezimiz ile kadınlara psikolojik ve sosyal danışmanlık hizmeti vererek farkındalık çalışmaları yapıyoruz. Alanında uzman psikologlarımızın görev aldığı merkezimizde çocukların, yaşadıkları duygusal, gelişimsel ve davranışsal sorunların üstesinden gelmeleri ve sağlıklı gelişimlerinin desteklenmesi için yanlarında oluyoruz. Halk sağlığını tehlikeye atan Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı adeta ilçemizde seferberlik ilan ettik. Sürecin güvenilir ve kontrol altında tutulabilir olması için yaptığımız çalışmalar takdir topluyor. Toroslar Kadın ve Çocuk Danışma Merkezinde çalışan alanında uzman psikologlarımız, özellikle ikametinden ayrılma kısıtlaması olan 60 yaş üstü ile 20 yaş altı vatandaşlarımızla iletişime geçerek, telefonla ve internet üzerinden online psikolojik destek verdiler.Türkiye’de bir ilk olan ‘Büyüklere Vefa, Haydi Onları Ara’ sosyal sorumluluk projesi başlattık. Proje kapsamında ‘Büyüklere vefa’ hattı kurarak kendilerine ulaşan vatandaşları, evden çıkamayan 60 yaş ve üstü vatandaşlarla görüştürerek, bir iletişim köprüsü olduk.”
Başkan Yılmaz, toplumun her alanında yer alan, sanattan spora, çalışma hayatından siyasete, bilimden edebiyata başarı gösteren kadınların her zaman yanlarında olmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

????????????????????????????????????