BAŞKAN YILMAZ; “KADIN MUTLU OLURSA TOPLUM DA MUTLU VE HUZURLU OLUR”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Toroslar Belediyesi olarak kadın haklarının korunması, kadına karşı şiddetin önlenmesi ve kadınların istihdamıyla ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Başkan Yılmaz; “Kadınların iş hayatındaki adımlarını hızlandıran mesleki eğitim kurslarımız ve Kariyer Merkezimiz, ücretsiz düzenlediğimiz kültür, sanat ve spor kurslarımız ve birçok projemizle kadınlarımızın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz” dedi.
“ŞİDDETİN HER
TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ”
Başkan Yılmaz, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Yılmaz, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını belirterek; “Dünyanın birçok yerinde kadına yönelik şiddet olaylarını üzülerek takip ediyoruz. Kadınların şiddet ve istismara maruz kaldıkları bir ortamda toplumun huzur ve refahından söz edilemez. Bu bakımdan biz de Toroslarımızda kadınların güvenle yaşamlarını sürdürebileceği bir ortam sunmak için çalışıyoruz. Şiddettin her türlüsüne karşıyız. Kadınların mutlu, şiddetten uzak ve sağlıklı olması dileğiyle, yaşam hakkı elinden alınan tüm kadınları saygı ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.
“AVRUPA YEREL YAŞAMDA KADIN-ERKEK EŞİTLİK ŞARTI’NI İMZALAYAN İLK BELEDİYEYİZ”
Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından hazırlanan Avrupa
Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitlik Şartı’nı
imzalayan ilk belediye olduklarını da hatırlatan Başkan Yılmaz, şiddetin önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.
Başkan Yılmaz; “Bugün bizler sağlıklı ve mutlu bir geleceğe umutla bakabiliyorsak, hayatımızın her alanında büyük fedakarlık gösteren kadınların sayesindedir. Bu anlayışla ve samimiyetle diyoruz ki, kadın her alanda olmalı, her seviyede temsil edilmelidir. Bilimden sanata, spordan edebiyata,
siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında kadınların tam manasıyla izi görülüp sesi duyulacaksa önce şiddetle mücadele etmek asıl ve öncelikli olmalıdır’ dedi.
KADINLAR, TORTEK İLE İŞ HAYATINA
KATILIYOR
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın “Üreten Toroslar” hedefi ile çalışmalarını sürdüren Toroslar Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları (TORTEK), vatandaşlara yeni iş kapıları da açıyor. 46 branşta gerçekleştirilen kurslara katılan özellikle ev hanımları hem meslek öğreniyor hem de aile ekonomilerine katkıda bulunuyor.
TORTEK üretimde sınır tanımıyor.
Personelin iş kıyafeti ve üniformalarının tasarlanarak dikildiği TORTEK atölyesi, adeta fabrika gibi çalışıyor. Belediye personelinin tüm üniforma ve kıyafetleri, TORTEK’in usta ellerinde üretilerek, belediye bütçesine yüzde 70 kar sağlıyor.
Başkan Yılmaz; “Kadınlarda eğitim seviyesi arttıkça iş gücüne katılım ve istihdam da artıyor. Mesleki eğitim kurslarımız ve hazırladığımız projelerle kadınlarımızın iş hayıtına katılımını istiyoruz. İstihdamı teşvik eden çalışmalarımızın yanı sıra üretim sürecindeki kadınların
desteklenmesine de ağırlık
veriyoruz. Bu anlamda başarılı bir meslek yolu hazırladığımız gibi ekonomiye de vasıflı eleman yetiştirmek için önemli bir misyonu üstleniyoruz Öğrenmenin yaşı yok. Meslek edinmek isteyen bütün kadınlara kapımız açık. Çünkü biz büyük bir aileyiz. Kadınlara yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu düşünüyoruz. Kadınların her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Çalışan, üreten hem aile hem ülke ekonomisine katkıda bulunan tüm kadınları yürekten kutluyorum” diye konuştu.
GÖNÜL BAĞI
KADIN DANIŞMA BİRİMİ, TÜRKİYE’DE ÖRNEK
OLACAK ÇALIŞMALARA İMZA ATIYOR
Toroslar Belediyesi’nin Gönül Bağı Projesi kapsamında hizmet veren birimlerden biri olan Kadın Danışma Birimi ve Çocuk Danışma Birimi de Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza atıyor.
Çevik Belediyeciliğin en güzel örneğini sergiledikleri Gönül Bağı
Projesiyle Toroslar’ın tüm ihtiyaçlarını ortak bir çözüm merkezinde toplayarak, vatandaşların yanında olduklarını söyleyen Başkan Yılmaz; “Tüm personelimizle birlikte hizmetlerimizi ve dayanışma ruhunu en üst düzeye çıkardığımız proje kapsamında Yunus Emre Kültür
Merkezimizde Destek Birimleri oluşturduk” dedi.
Deneyimli, konularında uzman ve
profesyonel bir ekipten oluşan; İlk Nefes, Kadın Danışma, Çocuk Danışma, Yaşlı Destek, Engelli Destek, Sokak Hayvanları Destek, Çare Bizde, Gençlik Koordinasyon, Tarım Danışma, Esnaf Dayanışma, Hukuk Danışma, Dağıtım, Taziye, Halkla İlişkiler, Bilgi İşlem ve Denetleme ile Çağrı Merkezi Birimi – ekipleri; evde sağlık hizmetinden yeni doğan bebekler için bebek bakım setine, taziye ve psikolojik desteğe kadar her an vatandaşın yanında olarak yardımına koşuyor, gelen talepleri titizlikle değerlendirerek çalınmadık kapı, karşılıksız talep bırakmıyor.
Başkan Yılmaz; “Bir ülkenin kalkınmasının temel amacı insanlara sağlıklı ve rahat bir yaşam sağlayabilmekten geçer. Biz de Toroslar Belediyesi olarak halkımızın yaşamaktan mutlu olacağı bir geleceği hep birlikte inşa ediyoruz. Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren Gönül Bağı Kadın Danışma Birimi ile Çocuk Danışma Birimimiz ile kadınlara psikolojik ve sosyal danışmanlık hizmeti vererek farkındalık çalışmaları yapıyoruz. Alanında uzman psikologlarımızın görev aldığı merkezimizde çocukların, yaşadıkları duygusal, gelişimsel ve davranışsal sorunların
üstesinden gelmeleri ve sağlıklı gelişimlerinin desteklenmesi için yanlarında oluyoruz” diye konuştu.
“444 41 33 NUMARALI GÖNÜL BAĞI DESTEK HATTIMIZ İLE BİR
TELEFON KADAR
YAKINIZ”
Vatandaşların, Gönül Bağı Birimi
ekiplerine 7 gün 24 saat ulaşabileceklerinin bilgisini veren Başkan Yılmaz; “Çevik Belediyeciliğin en güzel örneğine imza attığımız bu çalışmamızla Toroslarımızın tüm ihtiyaçlarını bir merkezde toplayarak, Gönül Bağı Destek Birimlerimizle çözüme kavuşturuyoruz. Projemizin amacı, iletişim kurduğumuz vatandaşımızın sorununu, talebini algılayıp ona uygun hizmet götürmek. “444 41 33″ numaralı Gönül Bağı Destek Hattımızla da hemşehrilerimize bir telefon kadar yakınız” şeklinde konuştu.