‘Cumhurbaşkanlığı Panama’da yakalanan 616 kilo kokain hakkında herhangi bir soruşturma açacak mıdır?’

HDP Mersin Milletvekili ve Tarım Komisyonu sözcüsü Dr. Rıdvan Turan, Ekvador’daki Bolivar Limanı’ndan yola çıkan ve varış noktasının Mersin Limanı olduğu iddia edilen bir gemideki konteynerde 616 paket kokain ele geçirilmesini meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan önergesinde “Ekvador ülkesine bağlı PuertoBolivar Limanından çıkan Mersin Limanı adresli olan bir gemideki konteynerde her bir paketi birer kilo olan toplamda 616 kilo kokain, mayıs ayının ilk haftası Panama’dayakalanmıştır. Panama basınında yer alan haberlere göre kokain paketleri muzların için gizlenmeye çalışılmış ancak başarılı olmadığı görülmüştür. 

Muzların çıktığı Puerto Bolivar Limanı, 2016 yılında Türkiye ve Ekvador Cumhurbaşkanları tarafından imzalanan anlaşmayla işletilmesi Türkiye menşeili Yılport Holding tarafından alınmıştır. Yılport Holding işletmesi ayrıca Kocaeli Dilovası Limanına şirket ismini verdiği Yılport Limanı’nda 2020 Ağustos ayında 540 kilo kokain taşıyan gemiye gümrük memurları tarafından temiz kağıt verilmesiyle de gündeme gelmiştir. 

Türkiye menşeili şirket olan Yılport Holding’in muazzam düzeyde kokain sevkiyatıyla iki defa gündeme gelmesinin tesadüf olmadığı ortadır. Cumhurbaşkanlığının uluslararası ticarette öncülük etmesiyle Puerto Bolivar Limanını işletme hakkını elde eden Yılport Holding hakkında inceleme yapılmalıdır. Yılport Holding işlettiği limanlar arasında kokain sevkiyatı yapılmasının incelenmesi ve uyuşturucu ticaretinden gelir elde edenlerin tespit edilmesi en başta Cumhurbaşkanlığının sorumluluğundadır. Yılport Holding’in sermayedarları veya ortaklarının kimler olduğu Kokain Sevkiyatıyla bir ilişkilerinin olup olmadığı açıklığa kavuşturulmalıdır. Ayrıca Yılport Holding’in işlettiği limanlardan elde ettiği gelirlerin muhasebesi şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Aksi halde kokain sevkiyatı Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıkları zan altında bırakacaktır.” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:1) Cumhurbaşkanlığı Panama’da yakalanan 616 kilo kokain hakkında herhangi bir soruşturma açacak mıdır?2) Panama’da yakalanan ve muzların arasına gizlenmeye çalışılan 616 kilo kokainin Mersin limanındaki alıcısı hangi şirkettir? Bu şirketin sermayedarları kimlerdir?3) Yılport Holding’in kokain sevkiyatıyla herhangi bir ilişkisi var mıdır?4) Yılport Holding’in sermayedarları kimlerdir?5) Yılport Holdingin liman işletmelerinden son 5 yılda elde ettiği gelirlerin miktarı nelerdir?