DSİ Genel Müdürü Yıldız, ’Mersin’imize 10 Baraj ve 11 Gölet Kazandırdık’

default

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Mersin ilinde son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunanDSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yapmış olduğu açıklamada; “ Mersin’imize son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Mersin’in münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir. ‘dedi.

Torosların Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Mersin’de yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Mersin ilinde inşa edilen 50 adet sulama tesisi ile 151 bin 541 dekar zirai arazi sulamaya açıldı. Böylece Mersin topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 315 Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.” Dedi.

247 Bin Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

33 adet sulama tesisi inşaatının ise devam ettiğini vurgulayan Genel Müdür Yıldız; “İnşaatı devam eden 33 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 247 bin dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Mersin zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” Dedi.

Mersin’imize 10 Baraj ve 11 Gölet Kazandırdık

Genel Müdür Yıldız; “Akdeniz’in ve Ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Mersin’de ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 163 adet tesis ile 7 Milyar 950 Milyon TL yatırım yaptık. Mersin’de son 19 yılda 10 Baraj ve 11 Gölet inşa ettik. Böylece toplamda 412 milyon m³ su biriktirme hacmine ulaşılmıştır.

11 Baraj ve 8 Göletin İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

Diğer taraftan Mersinli vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Mersin’in su kaynaklarını değerlendirmek için yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 11 baraj ve 8 göletin yapım çalışmaları devam ediyor.

Mersin’e Menba Kalitesinde İçmesuyu

Tamamlanan içme suyu tesisleri ile 2 Milyon 101 Bin kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 151,50 milyon m³ içme suyu temin ediyoruz.

Mersin’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Mersin İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 74 adet taşkın koruma tesisi ile Mersin şehir merkezi ve 132 adet yerleşim yeri ile 25 bin 742 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 16 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.” Dedi.

Mersin’in Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor

Mersin’de son 19 yılda 14 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 1 027 GWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Yıldız; “Kurulu gücü 291 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize katkı sunuyoruz.” İfadelerini kullandı.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.