Fransız hakem, ilk Süper Kupa finalini yöneten kadın olarak tarihe geçti

UEFA Süper Kupa finalinde iki İngiliz takımı Liverpool ve Chelsea TSİ İstanbul’da karşı karşıya geldi. Beşiktaş Vodafone Park Stadyumu’nda oynanan ve Liverpool’un kazandığı maçı Fransız kadın hakem Stephanie Frappart yönetti. Frappart daha önce hep erkek hakemlerin yönettiği bu finalde ilk düdük çalan kadın hakem oldu.

UEFA Süper Kupa finalinde e Beşiktaş Vodafone Park’ta iki İngiliz takımı, Liverpool ve Chelsea karşı karşıya geldi. Geçen sezonun Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi şampiyonları arasındaki maçı yöneten Fransız kadın hakem Stephanie Frappart ise tarihe geçti.
Daha önce UEFA Süper Kupa finallerini hep erkek hakemler yönetmişti..
Geçtiğimiz sezon Şampiyonlar Ligi kupasını Liverpool, Avrupa Ligi kupasını ise Chelsea müzelerine götürmüştü.

Süper Kupa finali her iki takım için de, bu sezondaki ilk kupalarını kazanma fırsatıydı ve maçı Liverpool kazandı.
Hafta sonu başlayan İngiltere Premier Ligi’ndeki ilk maçlarında Liverpool Norwich City’yi 4-1 yenmiş, Chelsea ise Manchester United’a 4-0 yenilmişti.

KADIN HAKEM FRAPPART: “SÜREKLİ ANTREMAN YAPIYORUZ, KORKMUYORUZ”

35 yaşındaki Stephanie Frappart final öncesi İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında, üzerinde ek bir baskı hissetmeyeceğini söyledi.
Frappart, “Sürekli antrenman yapıyoruz. Korkmuyoruz çünkü tüm maçlara hazırız” dedi.
Daha önce Kadınlar Dünya Kupası finalini ve Fransa Birinci Ligi’nde bazı maçları yöneten Frappart, UEFA’nın bu ay kendisini Süper Kupa finalinde görevlendirdiğinde “hayatının değiştiğini” söyledi.
Liverpool ve Chelsea’nin futbolcuları ve teknik heyeti de Frappart’ın final maçını yönetmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.
7 Temmuz 2019’da da Fransa’da ABD ile Hollanda arasında oynanan FIFA Kadınlar Dünya Kupası finalini yöneten Frappart, 2 Ağustos’ta UEFA tarafından Süper Kupa final maçını yönetmekle görevlendirildi. (BBCTürkçe)