KADIN DOSTU KENT: MERSİN

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 5 yıllık hizmet süresi boyunca, Mersin’i kadın dostu kent yapabilmek ve kadınların sosyal hayatta daha etkin rol alabilmeleri için yürüttüğü çalışmaları, hayata geçirdiği projelerle taçlandırdı. Başkan Kocamaz, “Kadınlarımız geleceğimizin mimarlarıdır” diyerek çıktığı yolda, kadınların hayatın her alanına katılmalarını sağlamak için onlara yeterli fırsatın verilmesi adına sayısız proje ve hizmeti hayata geçirdi.  

Kadınların sosyal hayatın her alanında yer almasını ve başarılı projelere imza atarak kendilerini gösterebilmelerini isteyen ve bu yönde yatırımlar yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi, ister köyde, ister kentte yaşasın, tüm kadınlara fırsat eşitliği sunmaya devam etti. Büyükşehir Belediyesi sayesinde kadınlar sosyal, eğitsel ve mesleki yönden de desteklendi.

Büyükşehir 200 kadın üreticiyi ekonomiye kazandırdı

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Kadın Üreticilere Ballı Proje’ kapsamında bugüne kadar toplam 200 kadın üretici arılarına ve kovanlarına kavuştu. 

Üreticilere ve çiftçilere verdiği desteklerle bugüne kadar birçok başarılı projeye imza atan ve kadın üreticileri ekonomiye kazandıran Mersin Büyükşehir Belediyesi, toplam 200 kadın üreticinin bal üretimine başlamasını sağlayan  ‘Kadın Üreticilere Ballı Proje’ ile kadın üreticilere arı ve kovanlarını teslim etti. Proje ile kentin temel tarımsal faaliyetlerde dezavantajlı olan bölgelerinde arıcılığın geliştirilmesini amaçlayan Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılında başlattığı projenin ilk etabında 80 kadın üreticiye dağıttığı 160’ı arılı 240 adet kovan ve malzeme yardımının kırsal alanlarda yaşayan kadın üreticiler tarafından yüksek talep görmesi üzerine, 2017 yılında 40 kadın üreticinin her birine 4 adet arılı, 2 adet boş olmak üzere 6 adet katlı kovan dağıtıldı. 2018 yılında da 80 kadın üretici arı ve kovalarına kavuştu. Böylece toplam 200 kadın üreticiye arı ve kovan desteği sağlandı.13 ilçenin tamamında hayata geçirilen proje sayesinde, kadın üreticiler ekonomiye kazandırılmış oldu.

Üreticiye ürün satış tezgâhı desteği projesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği ‘Ürün Satış Tezgâhı Projesi’ ile toplam 100 kadın üreticiye istihdam sağladı. Büyükşehir Belediyesi’nin bölgedeki ekonomik refaha ve sosyal hayata katkı sağlamayı amaçladığı projesinden kadın üreticiler de oldukça memnun kaldı. 

Büyükşehir Belediyesi bu proje ile tarım ürünlerinin tarladan sofraya gelene kadar geçen pazarlama halkalarını en aza indirerek üreticilerin üretimine devam etmesi ile tarım üretiminin sürdürülebilirliğini sağlayarak tarım ile uğraşan nüfusun azalmasının önüne geçmeyi amaçladı. Gerçekleştirilen proje ile tarım ürünlerinin tarladan sofraya gelene kadarki pazarlama halkalarını en aza indirerek, üreticilerin üretime devam etmesini sağladı. Tarım üretiminin sürdürülebilirliğini sağlamak adına önemli bir adımın daha atıldığı proje sayesinde kadın üreticilerin de ürünleri değerlendi. Bozyazı’da 20, Aydıncık’ta 5, Anamur’da 30, Çamlıyayla’da 15, Erdemli’de 30, Gülnar’da 15, Mut’ta 20, Silifke’de 15, Tarsus’ta 20 ve Toroslar’da 30 adet ürün satış tezgahının üreticiye ulaştırılması ile 10 ilçede toplam 200 adet satış tezgâhı üreticilere teslim edildi ve üreticilerin ekonomisine katkı sağlanmış oldu. 

Büyükşehir’den Kadın Danışma Merkezi hizmeti

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılı Mayıs ayı içerisinde hizmete giren Kadın Danışma Merkezi’ne her sosyal kesimden kadın, merkeze telefonla ya da bizzat gelerek başvuruda bulunabiliyorlar. Kadın Danışma Merkezi’nde kadınların bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi amaçlanıyor. Alanında uzman meslek elemanları tarafından gerek şiddet, gerek aile içi problemler gibi konularla ilgili ücretsiz psiko-sosyal destek veriliyor ve yasal konularla ilgili danışmanlık sağlanıyor. Aile içi şiddeti önlemeye ve kadının toplumdaki konumunu güçlendirmeye yönelik eğitimler veriliyor ve kadınlara yönelik sosyal etkinlikler düzenleniyor. Kadın Danışma Merkezi’ne 2015 yılında 21, 2016 yılında 332 ve 2017 yılında da 295 kadın başvuru yaparak, merkezden faydalanmaya başladı. 

Büyükşehir’den ‘Sosyal Hizmete, Sosyal Yardıma ve Hukuki Korunmaya İhtiyaç Duyan Kadınlara’ İlişkin İşbirliği Protokolü

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Barosu arasında 2015 yılı Ekim ayı içerisinde ‘Kadın ve Çocuk Refahı ve Sorunları’na ilişkin ortak çalışmaları içeren ‘Sosyal Hizmete, Sosyal Yardıma ve Hukuki Korunmaya İhtiyaç Duyan Kadın ve Çocuklara İlişkin İşbirliği Protokolü’ imzalandı. Söz konusu protokol ile Mersin genelindeki kadınlar için daha güvenilir yaşam standartlarının oluşturulması ve çocukların beden ve ruh sağlıklarının korunması sağlanarak sosyal, fiziksel ve psikolojik gelişimlerinin desteklenmesi hedeflendi. ‘Sosyal Hizmete, Sosyal Yardıma ve Hukuki Korunmaya İhtiyaç Duyan Kadınlara’ ilişkin işbirliği protokolü ve ‘Çocuk Refahı ve Sorunları’na ilişkin işbirliği protokolü yürürlük maddesiyle birlikte 14’er maddeden oluşuyor. 

Kadınlar Büyükşehir’in güvencesinde

Kadın Konukevi, fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik istismara uğrayan kadınların, psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarının çözümlenmesi sırasında varsa çocukları ile birlikte ihtiyaçlarını karşılamak ve geçici bir süre kalabilecekleri yatılı hizmet vermek amacıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ilk defa açıldı.

Mersin’i kadın dostu kent yapabilme yolunda hızla ilerleyen Büyükşehir Belediyesi, şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi bulunan bütün kadınlara da sahip çıkıyor. Mersin genelinde kadınlar için yaptığı çalışmalar, etkinlikler ve bir dizi projelerle adından bahsettiren Büyükşehir Belediyesi, Kadın Konukevi’yle de çeşitli nedenlerle mağduriyeti bulunan kadınlara kucak açıyor. Şiddete uğrayan ya da uğrama tehlikesi bulunan bütün kadınları ve beraberindeki 18 yaşından küçük kız çocukları ile 12 yaşından küçük erkek çocuklarını konukevi kapasitesinin uygun olma durumuna göre Kadın Konukevi’nde ağırlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi, kadınların yaşadıkları mağduriyetleri en aza indirmeye çalışıyor. Öte yandan Kadın Danışma Merkezi kadınlara yönelik yapılan şiddete farkındalık yaratmak amacıyla da kent genelinde kartelalar ve el broşürleri dağıtıyor.  

Kadın Konukevi hizmetinden 2016 yılında 63 kadın 57 çocuk, 2017 yılında 77 kadın ve 48 çocuk ve 2018 yılında ise 188 kadın ve 115 çocuk faydalanmaya başladı. 

Büyükşehir ile Umutlar Kadınların Ellerinde Şekilleniyor

Büyükşehir Belediyesi, kadın dostu bir kent olma yolunda hız kesmeden çalışmalarını devam ettiriyor. Büyükşehir Belediyesi Kadın Spor ve Mesleki Eğitim Merkezi ile Mersin’e göç ederek gelip yerleşmiş kadınların sosyal, eğitsel ve mesleki yönden kendilerini geliştirmesini sağlıyor.

Akdeniz İlçesi İhsaniye Mahallesi’nde yer alan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi ile İhsaniye Mahallesi Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ortaklığıyla hayata geçirilen Kadın Spor ve Mesleki Eğitim Merkezi Projesi sayesinde kadınlar ücretsiz olarak eğitim alırken, evlerindeki ürünleri nasıl değerlendirebileceklerini öğreniyor. Göç ile Mersin’e gelmiş olan kadınların topluma adaptasyonunun ve ekonomik hayata katılımının sağlanmasını amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, kadınların kendilerini toplum için önemli birer birey olarak hissetmeleri, eğitim almış birer ara eleman hüviyetini kazanarak ailelerine ve ülke ekonomisine katkı verir duruma gelmelerini hedefliyor. Büyükşehir Belediyesi, ayrıca merkez sayesinde kadınların, benzer durumdaki diğer kadınlara model teşkil etmesini ve sosyal uyum konularındaki kazanımlarının da daha geniş alanlara yayılmasını da hedefliyor.

2016 yılında dekoratif deri yastık dikimi, dekoratif ahşap süsleme ve step-aerobik kursları ile eğitim veren merkezde, 2017 yılında da dekoratif ev aksesuarı ve step-aerobik kursları verilmeye devam etti. Kadınlar dekoratif ev aksesuarı kursu sayesinde evde daha önceden kullandıkları örtü ve nakışlarını değerlendirerek daha modern bir hale getirebiliyorken, step-aerobik kursları ile de sağlıklı yaşam konusunda bilinç kazanıyor. Açılan kurslara bugüne kadar toplam 200 kadın katılım sağladı.

Büyükşehir ile kadınlar hayatın daha çok içinde

Kadın Danışma Merkezi yönetmeliği gereği Mersin Rotary Kulübü ile yapılan iş birliği doğrultusunda ev kadınlarına yönelik olarak 2017 ve 2018 yıllarında eğitim seminerleri verildi.

Alanında uzman akademisyenler tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında verilen seminerler ile Aile İçi İletişim, Kadına Şiddet ve Kadın Hakları, Ev Kazalarında İlk Yardım, Yaşanabilir Dünya İçin Geri Dönüşüm, Madde Bağımlısı Çocuğunuzu Nasıl Tanırsınız?, Erken Tanı Hayat Kurtarır konu başlıkları adı altında ev kadınları bilgilendirildi. 2017 yılında EVKA projesi ile yapılan etkinlik sonucunda 80 kadına sertifika verilirken, 2018 yılında 2. kez gerçekleştirilen EVKA Projesi ile 120 kadına, ev kazalarından ilk yardıma, kadın haklarından sağlığa, aile içi iletişimden erken tanının önemine kadar birçok farklı konuda eğitimler verildi. Ayrıca Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 84’üncü yılı gibi anlamlı bir günde sertifika töreni gerçekleştirildi. Bu sayede bugüne kadar toplam 200 kadına sertifika verilmiş oldu.