Kadınlar iş arasa da BULAMIYOR

Türkiye kadın istihdamında OECD ülkeleri içinde durumu en kötü ülkelerden biri. Türkiye’de 11 milyon ev kadını var. Gençlerle birlikte 28 milyon kişi işgücü içinde değil.

Türkiye kadın istihdamında OECD ülkeleri içinde durumu en kötü ülkelerden biri. Çalışma çağında olan ancak işgücüne dahil olmayan, gündelik dille “ev kadını” kabul edilen tam 11 milyon 188 bin kişi bulunuyor. Buna karşılık çalışan kadın sayısı ise yaklaşık 9 milyon. Özellikle genç kadınlarda ise tablo daha vahim. OECD ülkeleri içinde yaşları 20 ila 24 yaş arasındaki nüfusun işgücüne katılımı en düşük olan ülke Türkiye.

KADINLAR İŞ ARASA DA BULAMIYOR

Türkiye’de çalışma çağındaki nüfusun işgücüne katılanları büyük çoğunlukla erkeklerden oluşuyor. Erkeklerde iş gücüne katılım oranı yüzde 72,4 iken, kadınlarda bu oran sadece yüzde 34,1. Bu rakamlarla 28 milyonluk istihdamın 18 milyondan fazlasını erkekler oluşturuyor. Öte yandan iş arayan kadınlar ise erkeklere nazaran daha zor iş bulabiliyor. Son TÜİK verilerine göre erkeklerde işsizlik oranı 11,2 iken kadınlarda işsizlik oranı yüzde 14,7 olarak gerçekleşti.

Genç nüfusu ile övünen Türkiye’de gençler de üretime katılmıyor. İşgücüne katılım oranı OECD ülkeleri içinde en kötü durumda olan Türkiye’de iş arayan bulamıyor, dahası birçok insan iş aramaya dahi tenezzül etmiyor, kimisi iş bulmaktan umudunu kaybetmiş kimisi ise eve hapsedilmiş
Birgün’den Ozan Gündoğdu’nun haberine göre, Türkiye ihtiyacı olan ürünü yurtiçinde üretemiyor. Bu sorunun başında plansızlık gelse de sonuç olarak nüfusun büyük bir bölümü niteliğine uygun bir çalışma hayatı içinde değil. 82 milyonluk Türkiye’de yalnızca 28 milyon insan çalışıyor. Çalışmak isteyip de iş bulamayan 4 milyon kişi buna eklendiğinde Türkiye’nin işgücü büyüklüğü ortaya çıkıyor. Buna göre Türkiye’nin 15 yaşının üzerinde olan 32 milyonluk işgücü bulunuyor. Ancak çalışma çağındaki nüfusun geri kalanı ne yapıyor?
Çalışma çağındaki nüfus 15-64 yaş arası olarak tanımlandığında Türkiye’nin işgücüne katılım oranı yüzde 58,4 oldu. Bu oranla Türkiye OECD sonuncusu ülke konumunda yer alıyor. Diğer yandan bu oranda OECD ortalaması yüzde 72. OECD ülkelerin içinde işgücüne katılım oranı en yoğun olan ülke ise yüzde 85 ile İzlanda. (KAZETE)