‘Kararın Ankara ve Mersin illerine özel olarak çıkartılmasının nedenleri nelerdir?’

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Cumhurbaşkanı Kararı ile Mersin ve Ankara’daki bazı alanların orman sınırları dışına çıkartılmasını TBMM gündemine taşıdı.
HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.
Dr. Rıdvan Turan soru önergesinde şunları söyledi:”
6/1/2022 Tarihli ve 5085 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Mersin ve Ankara illerinde bulunan bazı alanların orman sınırları dışına çıkartılmasına karar verilmiştir. Bu karara göre Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Çavak Mahallesi, Mezitli ilçesine bağlı Bozön Mahallesi, Bozyazı ilçesine bağlı Tekmen Mahallesi, Çamlıyayla’ya bağlı Çayırekinliği Mahallesi, Mut’a bağlı Narlı Mahallesi ve Akdeniz ilçesine bağlı Evci Mahallesi ile Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine bağlı Yenice ve Akçay mahallelerinde bulunan ormanlık alanlar “bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına dönüştürülmesi de mümkün olmayan yerler” gibi değersiz gösterilmek suretiyle ranta açılmasının önü açılmıştır.
Halbuki, ormanlık alanlar bir ülkenin zenginliğidir. Bir ülkenin orman zenginliğinin belirli çıkar gruplarına rant sağlamasının kabul edilebilir hiçbir tarafı yoktur. Dolayısıyla 6/1/2022 Tarihli ve 5085 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı tekrar gözden geçirilerek iptal edilmelidir.”
Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:
1) 6/1/2022 Tarihli ve 5085 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nın gerekçesi nedir?
2) 6/1/2022 Tarihli ve 5085 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı, Ankara ve Mersin illerinde tam olarak hangi mevki ve konumdaki ormanlık alanların orman vasfından çıkartılmasını kapsamaktadır?
3) 6/1/2022 Tarihli ve 5085 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nın Ankara ve Mersin illerine özel olarak çıkartılmasının nedenleri nelerdir?