MESİAD BAŞKANI ENGİN: “ÇALIŞMA HAYATINDA ERKEK İŞİ, KADIN İŞİ YOKTUR”

Toplumsal ve ekonomik gelişim için kadınların desteklenmesinin önemini vurgulayan MESİAD Başkanı Hasan Engin, kadının işgücü piyasasına katılımının artırılması için engellerin kaldırılması çağrısında bulundu.
Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada kadın işgücünün önündeki engellerin kaldırılması çağrısında bulundu.
Kadınların çalışma hayatında var olmalarının toplumsal gelişmenin olmazsa olmazı olduğunu söyleyen Başkan Engin, ülkemizde kadınların işgücüne katılım oranlarının istenilen seviyede olmadığını belirterek, yüzde 34’lük katılım oranlarının artırılması gerektiğini kaydetti.
“Çalışma hayatında erkek işi kadın işi yoktur” diyen Engin, “İş hayatında, sanatta, siyasette ve bilimde fırsat tanınan kadınların birçok başarılı çalışma ortaya koyduğunu sayısız kez gördük. Özellikle çalışma ve seçilme hakkı konusunda kadınların arzu edilen rakamlara ulaşmasını ümit ediyoruz” dedi.
Demokrasiyi ve toplumsal eşitliği her türlü faaliyetinde gözeten MESİAD’ın kadın-erkek ayrımı yapmadan her türlü faaliyetlerinde ve mücadelelerinde her üyesinin yanında olduklarını kaydetti. Devletin çeşitli kurumları tarafından kadınların iş hayatına katılım için verilen teşvikler sayesinde birlerce kadının girişimci olduğunu hatırlatarak kadınlara, “Girişimci ruhunuzu kaybetmeden ve korkmadan üretmeye devam edin.” mesajı verdi.
Başkan Engin, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında kadının fedakârlığına ve kahramanlığına vurgu yaparak, “Silah ve cephane üretimi, askerler için yiyecek ve giyecek hazırlanması, yaralı askerlerin bakımı ve cephanenin taşınması gibi konularda yaptıklarıyla kadınlar Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına ve Cumhuriyetin kurulmasına büyük katkı sağlamıştır. Bazı kadınlar bunların da ötesinde bilfiil çatışmalara katılarak savaşmışlardır. Tarih boyunca topluma hizmet eden kadınlarımıza eşit fırsat tanındığı zaman Anadolu kadınları, başarılarını ortaya koymuştur. Kadının hayatın her alanında özgür ve eşit yer alabilmesi için MESİAD olarak gösterdiğimiz çabalara devam edeceğiz.” şekilde konuştu.