MGC’nin yeni hizmet binası törenle açıldı

Mersin Gazeteciler Cemiyeti(MGC) hizmet binasının açılışı, Vali Ali İhsan Su ve belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi
Akdeniz Belediyesi’nce Mersin Gazeteciler Cemiyetine (MGC) kazandırılan yeni hizmet binası, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde düzenlenen törenle hizmete açıldı.
MGC’nin yeni hizmet binasının açılışı yoğun ilgiyle gerçekleştirildi. Törene Valisi Ali İhsan Su, Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Baro Başkanı Gazi Özdemir, Akdeniz Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkanı Yılmaz Karaca, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe, Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Hüseyin Kış, KKTC Mersin Başkonsolosu Zaliha Mendeli, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, farklı illerden gelen basın meslek örgütü temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.
“BASIN ÇALIŞANLARI KAMU GÖREVİ GÖRÜYOR”
Vali Su, törende yaptığı konuşmada, gazetecilere layık güzel bir hizmet binasının açılışına katılıyor olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. İletişimin, tüm dünyada bugün en önemli konuların başında geldiğinin altını çizen Su, “İletişimin en temel ve en önemli enstrümanlarından bir tanesi de basındır. Dünyada ve ülkemizde, insanların doğru bilgi alması bakımından basın kuruluşları çok önemlidir. Basın, halkın taleplerinin kamuya iletilmesi konusunda da önemli bir görev icra ediyor. Basın ayrıca kamunun, halka yansıtılması bakımından önemli bir görevi ifa ediyor. Basın çalışanları sivil kişiler olsa da yaptıkları iş kamu görevi niteliğine bürünüyor. Çalışan gazetecilerimizin gününü kutluyor, tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Bu güzel binayı yapan Akdeniz Belediye Başkanımız Mustafa Gültak’a ve emeği geçen paydaşlara çok teşekkür ediyorum” dedi.
“BASIN MERKEZİNİ GAZETECİLERE KAZANDIRAN BAŞKAN GÜLTAK’A TEŞEKKÜR EDİYORUM”
MGC Başkanı Tepe ise Akdeniz Belediyesi tarafından Mersinli gazetecilere ve cemiyete kazandırılan yeni hizmet binasının açılışına katılımları dolayısıyla kent protokolü ve konuklara teşekkür etti. Tepe, “Kurumsallaşmanın, birlik ve beraberliğin önemli olduğunu her zaman söylüyoruz. Geçen yıl, Akdeniz Belediye Başkanımız Gültak, Mezitli Cemiyet Lokalimizin açılışında, ‘O zaman biz de size bir basın merkezi yapalım’ dedi. Sağ olsun, işte bugün basın merkezimizin açılışını, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde gerçekleştiriyoruz. Burada mesleğimizle ilgili verimli ve akademik çalışmalar yapacağız. İyi veya kötü günlerinde üyelerimizin yanında olacağız. Hizmet binamızın ihtiyaçlarının karşılanmasına destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor; merkezi bizlere kazandıran Akdeniz Belediye Başkanımız Gültak’a bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
“ÖRNEK BİR PROJE”
TGF Başkanı Karaca da hizmet binasını gazetecilere kazandırmasından ötürü Gültak’a teşekkür ederek, Mersinli gazeteciler adına örnek bir projenin ortaya çıktığını söyledi. Anadolu basınının ve yerel gazetecilerin zor günlerden geçtiğini dile getiren Karaca, “Sorunlarımızın çözümü için gerek Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanlığı ile gerekse de siyasi partilerle görüşmelerimiz devam ediyor. Tabi bu olayı hızlandırmamız, Anadolu basınını yeniden ayağa kaldırmamız lazım. Bir kez daha MGC Başkanımızı ve yönetim kurulunu, ayrıca Mersinli meslektaşlarımı kutluyor, bu güzel binada güzel işler yapacaklarına inanıyorum” ifadelerinde bulundu.
“SÖZÜMÜZÜ YERİNE GETİRMENİN GURUR VE MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”
Akdeniz Belediye Başkanı Gültak ise basının, demokrasinin olmazsa olmaz ayaklarından birisi olduğuna dikkat çekerek, siyaset hayatının her döneminde basınla iyi bir iletişim içinde olduğunu ifade etti. Yaklaşık 2 yıl önce, yine bir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde verdiği sözü yerine getirmenin gurur ve mutluluğunu yaşadığını belirten Gültak, şunları söyledi:
“Gazeteciler Cemiyetimizi her ziyaretimizde adresi değişiyordu. Küçük mekanlarda toplantılar yapmak zorunda kalıyorduk. Oysa cemiyetimizin, basın toplantılarını rahatlıkla yapabilecekleri, siyasileri, sivil toplum örgütü temsilcilerini kolaylıkla ağırlayabilecekleri bir yerleri olmalıydı. Bu nedenle herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir mekan sözü verdik ve binayı hızla bitirdik. Hizmet binası 189 metrekarelik kullanım alanına, avlusuyla birlikte ise toplam 220 metrekare üzerinde bir alana sahiptir. Artık kent merkezinde gazeteciler cemiyetimizin şık ve güzel bir binası var. Hemen yanda gazetecilerimizin çay ve kahvelerini içip sohbet edebilecekleri yeşil bir bandı var. Otopark sıkıntısı yok. Belediye Meclisimizden, binanın tahsisi kararını oybirliği ile aldık. Bu anlamda tüm meclis üyelerimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Mersin basınına, imkanlarımız ölçüsünde desteğimiz devam edecek.”
“MERSİNLİ GAZETECİLERİN BÜYÜK İHTİYACINI DUYDUĞU BİR BİNA İDİ”
Milletvekili Özkan’da gazeteciliğin onurlu bir meslek olduğunu ifade etti, mesleğin güzel yanları kadar, zor ve meşakkatli olduğunu da dile getirdi. Özkan, bir esnaf temsilcisi olarak milletvekili seçilmesinde basın emekçilerinin büyük payı olduğuna dikkat çekerek, Mersinli gazetecilere teşekkür ederek, “Gerçekten Mersinli gazetecilerin ihtiyacını çok duyduğu, gecikmiş bir bina idi” dedi.
BAŞKAN GÜLTAK’A TEŞEKKÜR PLAKETİ
Törende MGC Başkanı R.Kaya Tepe, yeni hizmet binasını kazandıran Akdeniz Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak’a teşekkür ederek plaket sundu. Başkan
GAZETECİLERİN İSMİ SALONLARA VERİLDİ
Bu arada geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren Mersin’in duayen gazetecilerinden Müfit Bekiroğlu’nun ismi, Hizmet binasında ki salona verildi. Yıllar önce yaşamını yitiren TSYD eski başkanlarından Gazeteci Hamdi Yurdakul’un ismi ise Mezitli Belediyesi’nce yaptırılan MGC Lokali’nin salonuna verildi.
ESKİ BAŞKAN BEKİROĞLU’NA PLAKET
Öte yandan Mersin eski cemiyet başkanlarından Osman Bekiroğlu’nun üyeliği yenilerek MGC ailesine katıldı. MGC Başkanı R.Kaya Tepe, MGC eski başkanı Osman Bekiroğlu’na geçmişte yaptığı hizmetlerinin anısına bir plaket vererek teşekkür etti.
Daha sonra kurdele kesilerek binanın açılışı gerçekleştirildi.