PTT ÇALIŞANLARINA YAPILAN İNSANLIK DIŞI BASKI MECLİS GÜNDEMİNDE

PTT Genel Müdürlüğü; PTT çalışanlarını yoğun kar yağışı nedeniyle kargo dağıtımlarının aksaması üzerine ‘işten atmakla’ tehdit etti.

Yoğun kar yağışı ülkenin birçok yerinde ciddi aksamalar ve ulaşım sorunları yaşatırken PTT Genel Müdürü Hakan Gülten kargo dağıtımlarının aksadığını belirterek, kargo dağıtımlarında yaşanan gecikmelerden sorumlu çalışanların iş akdinin feshedilebileceğini bildirdi. CHP Konuyu Meclise taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, PTT Genel Müdürü Hakan Gülten’in PTT Başmüdürlüklerine gönderdiği yazıda, hava şartları ve yaşanan büyük zorlukları göz ardı ederek PTT çalışanlarını işten atmakla tehdit ettiğini belirtti. Antmen, PTT Genel Müdürü Hakan Gülten’in bu talimatının insanlık dışı olduğunu belirterek “Bu talimat hem kanunlara hem de çalışma barışına aykırıdır. Bu insanlık dışı talimatın biran önce geri çekilmesi gerekiyor. Yeterli kadro istihdamı yapılmıyor. Yoğun kar fırtınası ve ulaşım sorunları yokmuş gibi PTT emekçilerinden insan haklarına aykırı işler talep ediliyor. Kendi beceriksizliklerinin yükünü emekçilere ihale etmek istiyorlar” dedi.

CHP’li Vekil, önergesinde Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’na bu talimatın geri çekilmesi için harekete geçip geçmeyeceğini sordu.

PTT Genel Müdürü Hakan Gülten tarafından bildirim alan PTT Başmüdürlükleri ise PTT müdürlüklerine gönderdiği yazıda şu ifadelere yer vermişti; “Genel Müdürümüz Hakan Gülten’den bizzat gönderilen 21.01.2022 tarihli e-mail gereğince; başta PTT Müdürlüklerimiz olmak üzere İdari Hizmet Sözleşmeli (İHS) ve firma personellerinin cihet ve cihet depolarında bekletilen ve dağıtılmayan tüm gönderilerin 25.01.2022 tarihine kadar ivedilikle dağıtılmasını, cihet depolarını dağıtmayan personellerin isimleri Genel Müdürlüğümüze bildirilecek olup ilgili personel hakkında mevzuatımız gereğince iş feshi dahil olmak üzere gereği sağlanacaktır.”

Haber-Sen Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada ise kötü hava koşulları hatırlatılarak “Bu baskı, sindirme ve tehditlere şimdi de en son olarak İdari Hizmet Sözleşmeli (İHS) ve firma personeli emekçiler eklenmiş olup, iş feshi de olmak üzere her türlü cezai uygulama yapılacağı ve eksik dağıtım yapanların isimlerinin Genel Müdürlüğe bildirileceğini belirtilerek, tehdit edip, keyfi ve hukuksuz uygulamalar yapılmaya başlanmıştır” denildi.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar:

–Ülkedeki yoğun kar yağışı sonrası bütün olanakların kullanılmasına rağmen ulaşımda sorunların yaşandığı ortadayken ve yapılan bu baskının iş barışına ve çalışma haklarına aykırı olduğu belliyken Bakanlık olarak neden bu hukuk dışı uygulamayı durdurmuyorsunuz?

– PTT Genel Müdürü Hakan Gülten tarafından PTT emekçilerinin insan olduklarını unutarak hazırlanmış bu talimatın geri çekilmesini sağlayacak mısınız? Yapılan bu baskı mobbing değil midir?

– Bahsi geçen talimatı gerekçe göstererek işten çıkartılan PTT çalışanı sayısı kaçtır? Bunlar hangi illerdedir? Konuyla ilgili olarak bu çalışanların işe iade edilmesiyle ilgili bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?