SAVUNMA SANAYİİ BAŞKANI İSMAİL DEMİR VE BERABERİNDEKİ HEYET CHOMAR SİBER GÜVENLİK TEK. A.Ş. AR-GE OFİSİ ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı, Savunma Sanayi Başkan Yardımcıları, Roketsan A.Ş. Genel Müdürü Murat İkinci, SSTEK A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Çağrı Özer, STM A.Ş. Genel Müdürü Özgür Güleryüz, TUSAŞ A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, TR Eğitim ve Teknoloji A.Ş. Genel Müdürü Çağlar Demirkan, Havelsan A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Nejat Semih Demirtoka, Aselsan A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Behçet KARATAŞ, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ile Savunma sanayii ekosisteminin üyelerinden oluşan bir heyet, Mersin Teknopark’ta faaliyet gösteren ve yüzde 100 yerli teknoloji ile geliştirilen CHOMAR Antivirüs Ar-Ge ofisini ziyaret etti.
Ar-Ge ofisinde incelemelerde bulunan heyet, şirket CEO’su S. Bilgehan Üstündağ’dan bilgi aldı. Mobil cihazlardan Akıllı Televizyonlara kadar geniş yelpazede uç nokta koruma ürünleri geliştiren şirket CEO’su S. Bilgehan Üstündağ; Savunma Sanayiimiz açısından önem arz eden milli işletim sistemi Pardus destekli antivirüs uygulaması başta olmak üzere geliştirmiş oldukları teknolojiler hakkında detaylı bilgi aktardı. Herhangi bir dışa bağımlı teknoloji kullanmadan tüm platformlarda çalışan uç nokta koruma siber güvenlik ürünü geliştirdiklerini, bu ürünlerin uluslararası arenada yapılan testler neticesinde aldığı ödül ve sertifikalar hakkında da bilgi aktaran Üstündağ, global ölçekteki kullanım oranları ile ilgili detayları Sn. İsmail Demir ve beraberindeki heyete aktardı. Şirket CEO’su Nesnelerin İnterneti (IoT) ile ilgili Akıllı Televizyonlar için geliştirdiği siber güvenlik ürününü dünyada yalnızca 2 şirket tarafından üretildiğini yerli olarak çözüm sunan tek ürününde kendilerinde olduklarını belirten Üstündağ. Geliştirdikleri bu platform ile, TOGG otomobilleri’nin internete bağlı tüm akıllı cihazlarla iletişimde olmasını sağlayan mobilite ekosistemine gömülü güvenlik çözümü de sağlayabileceklerini vurguladı.
Ziyaretleri ve Milli Teknolojilerin geliştirilmesinden dolayı sağladığı destekler için Prof. Dr. İsmail Demir’e ve Mersin Valisi Ali İhsan Su’ya teşekkürlerini sunan Üstündağ, ziyaret kapsamında hazirun ile hatıra fotoğrafı çektirerek heyeti uğurladı.