“Yenişehirli kadınlar güçleniyor”

Mersin Yenişehir Belediye Başkanı
Abdullah Özyiğit, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Yenişehir Belediyesi olarak kadınlara yönelik hayata geçirdikleri projeleri ve çalışmalarını anlattı. Başkan Özyiğit, kadınlara ve çocuklara yönelik her türlü şiddete karşı verdikleri mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.
Yenişehir Belediyesi; eğitim, kültür, sanat ve spor gibi birçok farklı alanda kadınlara destek veriyor. Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, sosyal yaşamda kadınlara nefes alma alanları yarattıklarını ve çalışmalarıyla kadınların yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.
“Yenişehir’de kadınlar üretiyor, Pazar
Ötesinde kazanıyor”
Üreten kadınlara destek veren ve kadınları üretime teşvik eden Yenişehir Belediyesi, Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı ile kadınlara yeni iş alanı yarattı. Kadın üretici pazarı ile ilgili konuşan Başkan Özyiğit, “Yenişehir Belediyesi olarak ilçemizde yaşayan kadınlarımızın ekonomik olarak güçlenmesini ve sosyal yaşamda daha aktif olarak rol oynamaları amacıyla birçok çalışma yaptık. Şuanda 100 kadın Yenişehir Belediyesi Pazar Ötesi Kadın Üretici Pazarı’nda el emeği ürünlerini satıyorlar. Bunu yaparken orada hem sosyalleşiyor hem de ev ekonomisine katkı sunuyorlar. Biz kadınların her alanda kendilerini özgür hissetmeleri için çaba sarf ediyoruz. Kadınların mutluluğu ve güçlenmesi tüm toplumun da mutluluğu demektir.” dedi.
“Kooperatif çatısı altında bir araya geleceğiz”
Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in kuruluşuna öncülük ettiği Yenişehir Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile kadınlarla birlikte çalışacaklarını kaydetti. Başkan Özyiğit, “Yenişehir Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile kadınlarla yoğun olarak çalışacağız. Çünkü kadınlar üretiyor. Kırsal mahallelerimizdeki kadınlarla sürekli görüş alışverişinde bulunuyoruz. Kooperatifimizin çatısı altında bir araya geleceğiz. Ürettikleri ürünleri markalaştıracağız. Kooperatifimiz ilk meyvelerini verdi. Yenişehir Karahacılı Nar Ekşisi, Yenişehir Değirmençay Zeytinyağı ve Yenişehir Çavak Portakal Reçeli adıyla üç ürün markalaştı. Bunlara yeni ürünler de ekleyeceğiz. Ekonomik olarak kadınları güçlendirecek, çok önem verdiğimiz bir projemiz.” şeklinde konuştu.
“Zorbalar Yenişehirli kadınlardan korksun”
Yenişehir Belediyesi kadına yönelik şiddeti engellemek ve kadınların olası bir saldırıya maruz kalmaları durumunda kendilerini koruyabilmelerini sağlamak amacıyla yakın savunma eğitimi verdi. Uzman eğitimciler tarafından kadınlara öz savunma hakkında bilgiler aktarılırken, birçok farklı teknik de uygulamalı olarak gösterildi. Seminerde küçük bir anahtarlık, kalem veya pet şişe ile kadınların kendilerini nasıl savunabilecekleri gibi basit ama etkili savunma stratejileri detaylıca anlatıldı. Kadınlar, ‘1 Hamle Hayat Kurtarır’ sloganıyla gerçekleştirilen eğitimlere yoğun ilgi gösterdi. Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Bu eğitimlerden sonra Yenişehirli kadınlara kimse yaklaşamayacak. Gönül isterdi ki yaşamımızda şiddet hiç olmasın ama şiddeti önlemenin bir yolu da şiddete karşı koymaktır. Son zamanlarda kadına yönelik maalesef şiddet artmış durumda. Bu da bizim canımızı çok yakıyor. Şiddete maruz kalan kadınların kendile-rini korumaları ve şiddeti önleyebilmeleri amacıyla böyle bir eğitim seminerini düzenledik. Bu eğitimlerden sonra Yenişehirli kadınlara kimse yaklaşamayacak. Zorbalar Yenişehirli kadınlardan korksun.” dedi.
“Kadınlara eğitim alanında da destek veriyoruz”
Yenişehir Belediyesi ‘Her Aile Bir Okuldur’ sloganıyla hayata geçirdiği 0-3 Erken Çocukluk Eğitimi Projesi’nde de kadınlarla çalışıyor. Proje ile 0-3 yaş aralığında çocukları bulunan ailelere eğitim veriliyor. Proje kapsamında 0-3 yaş gelişimsel değerlendirme uygulamaları ve bebek kütüphanesiyle ailelere ve çocuklara destek veriliyor. Başkan Abdullah Özyiğit, “0-3 Erken Çocukluk Eğitimi, kurduğumuz Yenişehir Belediyesi Akademi’de Marmara Üniversitesi ile birlikte yürüttüğümüz çok önemli bir projemiz. Bu projede eğitimlere genellikle anneler katılıyor ve onlarla birlikte çalışıyoruz. Kadınlara eğitim alanında da destek veriyoruz. Şiddeti yok edecek ve ortadan kaldıracak temel unsur aslında eğitimdir. Biz de Yenişehir
Belediyesi olarak eğitimi sıfır yaşına indirmek üzere harekete geçtik. 0-3 Yaş
Erken Çocukluk Eğitimi Projemiz tüm hızıyla başarılı bir şekilde devam ediyor. Eğitimle kadına yönelik şiddeti yok edebiliriz diye düşünüyorum.” diye konuştu.
Yenişehirli kadınlar hem spor yapıyor hem de sosyalleşiyor
Yenişehir Belediyesinin kadınlara yönelik ‘Çay Saatinde Tenis Öğrenmeye Ne Dersiniz’ sloganıyla başlattığı tenis kursunda 300’e yakın kadın tenis sporunu oynamayı öğrendi. Yenişehirli kadınlar hem spor yaptı hem tenis öğrendi hem de sosyalleşti. Başkan Özyiğit, “Yenişehirli kadınlar ücretsiz bir şekilde verdiğimiz kursla tenis sporuyla tanıştı. Kursa özellikle çalışmayan kadınlar yoğun ilgi gösterdiler. Kadınların yaşamına pozitif anlamda katkılar sağladığımız bir çalışma oldu. Hem yeni arkadaşlıklar edindiler hem de spor yaparak sağlıklı bir aktivite yapmış oldular.” şeklinde konuştu.